Prywatny ośrodek leczenia uzależnień | Ośrodek Przebudzenie Wrocław
Prywatna klinika
leczenia uzależnień
Prywatna klinika
leczenia uzależnień
Blog / Dlaczego narkotyki i alkohol uzależniają?
Przebudzenie - 24.10.2019
Uzależnienie od alkoholu i narkotyków często rozpoczyna się od zwyczajnego spróbowania dla towarzystwa i ludzkiej ciekawości. W wielu sytuacjach alkohol jest dodatkiem całkowicie akceptowalnym przez społeczeństwo.
Często traktowany jest również jako skuteczny sposób ucieczki przed problemami. I choć osoby nie zmagające się z uzależnieniem potraktują ten ostatni jako jednorazową przygodę, dla innych alkohol szybko stanie się rozwiązaniem wszystkich kłopotów. Czuję się źle? Piję. Zdenerwowanie? Kieliszek. Kłótnia z bliskimi? Samotne zapijanie smutków. Z narkotykami bywa podobnie.
Nałogi należy traktować jako zaburzenia wypływające nie tylko z potrzeby fizycznej, ale i psychicznej. Narkomania czy alkoholizm to choroby, do których leczenia należy podejść kompleksowo, skupiając się nie tylko na leczeniu objawów i skutków długotrwałego trucia organizmu, ale i rozwikłaniu przyczyn sięgania po używki i przekierowaniu toku myślenia na inne tory. Dlaczego jednak organizm w ogóle uzależnia się od alkoholu i narkotyków?
Zarówno narkotyki, jak i alkohol uzależniają człowieka na dwa sposoby: fizycznie, powodując albo podwyższoną tolerancję albo zespół abstynencyjny zmuszający do sięgnięcia po kolejną dawkę używki, oraz psychicznie, budując wewnętrzną chęć i potrzebę przyjmowania używki.
Uzależnienie psychiczne jest znacznie trudniejsze do pokonania ze względu na skomplikowane podłoże i bardzo indywidualną naturę każdego przypadku uzależnienia. Tłumaczone jako trudna do wyjaśnienia wewnętrzna potrzeba sięgania po alkohol czy narkotyki, uzależnienie psychiczne powoduje cały szereg zaburzeń zachowania, ale i może wywodzić się z bardzo różnych przyczyn.
Alkoholicy i narkomani często zwracają się w stronę używek, gdy chcą pozyskać nowych znajomych, zaimponować osobom w swoim otoczeniu czy dopasować się do nowego środowiska, ale także gdy buntują się wobec norm społecznych, szukają rozwiązania swoich problemów, nie radzą sobie ze stresem i traumatycznymi sytuacjami, chcą podwyższyć swoją samoocenę, czy wreszcie doświadczają skutków zaburzeń emocjonalnych i zaburzonego rozwoju osobowości.
W przypadku uzależnienia fizycznego od alkoholu bądź narkotyków, przyzwyczajenie organizmu do toksycznej dla niego substancji przebiega wbrew pozorom dość szybko i początkowo niezauważalnie. Psychicznie, po alkoholu czy niektórych narkotykach czujemy po prostu rozluźnienie, spokój lub wręcz przeciwnie – pobudzenie i ekscytację.
Obydwa doznania są na tyle przyjemne, że organizm ignoruje złe samopoczucie. Poranny kac jest jedynie jego pozostałością. Realne problemy widać jednak po dłuższym uzależnieniu i przy odstawieniu. Często do odczuwania tych samych emocji co na początku potrzebne będą większe dawki alkoholu czy używek, a w razie ich niedostarczenia organizm zacznie się buntować, dając znać o problemach z różnymi narządami wewnętrznymi, krążeniem czy ogólnym osłabieniem organizmu.
Połączenie fizycznego i psychicznego oddziaływania na ludzki organizm to najtrudniejsza do przezwyciężenia kombinacja, dzięki której alkohol, narkotyki i inne używki mogą uzależniać tak skutecznie. Nie każdy ma predyspozycje do uzależnień i dla niektórych kieliszek wina wypity do obiadu jest tylko kieliszkiem wina – osoby takie nie będą czuły potrzeby sięgnięcia po kolejny, kolejny i kolejny kieliszek by czuć się tak dobrze, jak przy pierwszym.
Inni niestety wpadną w błędne koło, starając się wpierw zagłuszyć używkami swoje gorsze samopoczucie czy niepowodzenia, a później kolejnymi dawkami zabić efekty, jakie uzależnienie zdążyło wywrzeć na ich ciele i psychice.
Walka z uzależnieniami jest bez wątpienia trudna, długa i wymagająca poświęceń. W próbę leczenia powinny być zaangażowane nie tylko same osoby uzależnione, ale i ich bliscy, którzy często stanowią jedyną siłę wsparcia i powód, dla którego uzależnieni są chętni do wyjścia z nałogu.
Na powodzenie leczenia można liczyć jednak wyłącznie z pomocą specjalistów w ośrodkach leczenia nałogów, gdzie podczas terapii w kontrolowanych warunkach możliwe będzie przywrócenie pełnej sprawności organizmu po efektach odstawienia i stopniowe przetrawienie wszystkich powodów, dla których osoba zaczęła sięgać po używki.
Do pokonania uzależnienia potrzebna jest silna wola, ale i zrozumienie, a o to ostatnie trudno bez pomocy z zewnątrz. Ośrodek Przebudzenie specjalizuje się w walce z uzależnieniami. Zachęcamy do kontaktu, personel udzieli odpowiedzi na wszystkie pytania.