Loader

Prywatny ośrodek leczenia uzależnień   |   Ośrodek Przebudzenie Wrocław

ikonka e-mailosrodekprzebudzenie@gmail.com       |       ikonka telefonu+48 733 123 300       |       ikonka telefonu+48 695 415 873

Blog / Czy sam detoks wystarczy w walce z uzależnieniem?

uzależnienie alkoholowe

Czy sam detoks wystarczy w walce z uzależnieniem?

Przebudzenie - 15.11.2019

Rate this post

Samodzielna walka z alkoholizmem rzadko kiedy przynosi oczekiwane rezultaty. Nawet wśród osób, które wykazują się nadzwyczaj silną wolą i potrafią przerwać ciąg picia na pewien okres zdarzają się ostatecznie momenty załamania, w których sięgają po uzależniający trunek. Jednym z najbardziej uciążliwych etapów odstawiania alkoholu i powodem, dla którego wiele osób nie radzi sobie z tym samodzielnie jest sam początek i odczuwany zespół abstynencji. Jego przezwyciężenie możliwe jest podczas detoksu alkoholowego. Na czym to polega, ile trwa i czy wystarcza w walce z alkoholizmem?

Spis treści

Czym jest detoks alkoholowy – etapy detoksykacji

Detoks alkoholowy to proces rozpoczynający terapię leczenia uzależnień i jeden z najważniejszych etapów na drodze do trzeźwości. Przeprowadzony pod kontrolą lekarzy detoks polega na całkowitym odstawieniu alkoholu, co u alkoholika objawi się przykrymi skutkami zatrucia alkoholowego.

Złe samopoczucie, wymioty, zawroty głowy, kołatanie serca, zaczerwienienie, uderzenia gorąca, a często nawet drgawki mogą pojawić się po całkowitym odcięciu dostępu osoby uzależnionej od alkoholu. Przez podanie odpowiednich witamin i wzmocnienie organizmu farmakologicznie, lekarze są w stanie przeprowadzić proces detoksykacji alkoholowej bez ryzyka dla życia alkoholika.

Nadmierne zażywanie alkoholu, narkotyków oraz innych substancji uzależniających prowadzi do pogorszenia zdrowia fizycznego i psychicznego. Gdy substancję tą się jednak odstawi, organizm zaczyna ujawniać wszystkie problemy, jakie narosły przez lata nadużywania alkoholu. Utrzymanie organizmu w stabilnym stanie jest wówczas wyzwaniem, dlatego detoksykacji nie należy przeprowadzać na własną rękę, a pod okiem doświadczonych terapeutów.

uzależnienie alkoholowe

Poszczególne etapy odtrucia alkoholowego opierają się o trzy najważniejsze założenia. Na początek celem detoksu jest usunięcie pozostałości substancji aktywnej, w tym wypadku alkoholu, oraz jej metabolitów. Oznacza to, że detoks będzie skupiał się nie tylko na wytrzeźwieniu osoby po ostatniej zażytej dawce alkoholu, ale też oczyszczeniu jego organizmu z jego pozostałości po dłuższym okresie ciągu alkoholowego.

W trakcie detoksu kolejnym krokiem będzie uzupełnienie niedoborów składników odżywczych potrzebnych organizmowi do prawidłowego oczyszczenia się oraz przywrócenie równowagi wodno-elektrolitowej w organizmie. Ta ostatnia jest o tyle ważna, że wielu alkoholików nie odczuwa wzmożonego pragnienia w trakcie spożywania trunków, co z czasem oznacza nadmierne odwodnienie organizmu widoczne także na zewnątrz w postaci obwisającej skóry czy podkrążonych oczu.

Jak długo trwa detoks – odtrucie alkoholowe w ośrodku

Przed rozpoczęciem detoksu alkoholowego lekarze muszą przeprowadzić całkowitą diagnostykę stanu zdrowia swojego pacjenta, by określić możliwe ryzyka odstawienia alkoholu i przygotować skuteczny sposób radzenia sobie z nimi podczas trwania detoksu. Ze względu na konieczność usunięcia z organizmu nie tylko alkoholu, ale i wszystkich produktów jego rozkładu, detoks może trwać kilka dni.

Kiedy udać się na detoks – pierwszy krok w leczeniu alkoholizmu

Poddanie się detoksowi alkoholowemu to pierwszy krok w stronę leczenia uzależnienia i każda osoba planująca odstawienie używki powinna zdecydować się na detoks w ośrodku leczenia uzależnień, przeprowadzony pod kontrolą lekarzy i terapeutów. Wśród wspomnianych wcześniej objawów zespołu abstynencyjnego wynikające z odstawienia alkoholu (są to m. in. drgawki rozdrażnienie, agresja, majaczenie, zaburzenie pracy serca, nudności, bóle głowy), wiele efektów odstawienia alkoholu stanowi bezpośrednie zagrożenie zdrowia i życia osoby uzależnionej – planując próbę walki z alkoholizmem nawet na własną rękę warto zdecydować się na detoks pod okiem specjalistów.

uzależnienie alkoholowe w rodzinie

Detoks alkoholowy i co dalej – czy wystarczy w walce z uzależnieniem?

Jednym z częściej pojawiających się pytań, a zarazem mitów odnośnie alkoholizmu jest przekonanie, że odstawienie alkoholu i detoks alkoholowy pozwolą całkowicie zapomnieć o piciu i uniknąć terapii. Niestety, choroba alkoholowa tak nie działa. Jej podłożem są często głęboko idące zmiany w psychice, których nie można wyleczyć jedynie metodami farmakologicznymi i poprzez odstawienie używki. Leczenie alkoholizmu to długotrwały proces skupiający się na wypracowaniu zupełnie nowych schematów życia bez nałogu.

Terapia alkoholowa nie jest próbą zmiany osobowości alkoholika i próby ustawienia go pod określone schematy zachowania. Podczas leczenia terapeuci skupiają się jedynie na indywidualnych powodach sięgania po alkohol i pomagają w rozwiązaniu głęboko zakorzenionych problemów, które doprowadziły do postrzegania alkoholu jako jedynej ucieczki od rzeczywistości.

☏ +48 733 123 300
☏ +48 695 415 873