Loader

Prywatny ośrodek leczenia uzależnień   |   Ośrodek Przebudzenie Wrocław

ikonka e-mailosrodekprzebudzenie@gmail.com       |       ikonka telefonu+48 733 123 300       |       ikonka telefonu+48 695 415 873

Blog / Czy leczenie alkoholizmu można wspomóc odpowiednią dietą?

dieta dla osób uzależnionych od alkoholu

Czy leczenie alkoholizmu można wspomóc odpowiednią dietą?

Przebudzenie - 14.02.2021

Rate this post

Czy odpowiednia dieta może wspomóc leczenie alkoholizmu? Okazuje się, że jak najbardziej. Co prawda, dobór właściwej diety zależy w dużej mierze od indywidualnych potrzeb organizmu i stopnia zaawansowania choroby, lecz istnieje kilka wskazówek, do których mogą zastosować się wszyscy, którzy mają znaczący problem z alkoholem, dzięki czemu ich organizm otrzyma całkiem dobre wsparcie w postaci witamin i mikroelementów.

Dieta dla uzależnionych – o czym powinniśmy pamiętać?

Najważniejszą wskazówką jest unikanie innych substancji, od których możesz się uzależnić, czyli ważne będzie zrezygnowanie z nikotyny, kofeiny, czy też cukru – w końcu leczenie jednego nałogu nie polega na popadaniu w inny. Pamiętaj też o zrezygnowaniu ze zbyt tłustych produktów, a szczególnie ważne będzie zastąpienie tłuszczów zwierzęcych roślinnymi. Dobrym rozwiązaniem będzie zastosowanie oliwy z oliwek, oleju rzepakowego, oleju z orzecha włoskiego lub lnianego.

Zrezygnować z mięsa, czy też nie? Nie, lecz staraj się wybierać mięso chude, ze szczególnym naciskiem na ryby i mięso drobiowe (bez skóry). Pamiętaj jedynie o tym, by spożywać mięso w niewielkich ilościach. Jeśli będziesz przestrzegać tej zasady, możesz je dodać praktycznie do każdego posiłku.

Ważnym elementem diety będą również produkty mleczne. Powinny być często obecne w posiłkach w różnej postaci, ze względu na zawartość białka i innych, cennych dla zdrowia witamin.

Osoby borykające się z problemem alkoholowym, często odchodzą od jedzenia warzyw i owoców, ze względu na pojawiające się z czasem coraz większe upośledzenie zmysłu smaku. Nie wykluczaj warzyw i owoców ze swojej diety, staraj się spożywać warzywa przynajmniej kilka razy dziennie i pamiętaj o przynajmniej kilku owocach w ciągu dnia. Z kolei ze względu na właściwości przeczyszczające sałaty, staraj się spożywać ją raczej w niewielkich ilościach.

Co z warzywami strączkowymi? Jak najbardziej mogą być włączone do jadłospisu, pod warunkiem jednak, że będą dodawane do posiłku w niewielkich ilościach (ok. 3-4 łyżek stołowych). Produkty takie, jak bób, fasola, soczewica czy też groszek mają mnóstwo cennych witamin, pamiętajmy jednak o spożywaniu ich z umiarem (m.in. ze względu na zwiększenie ilości gazów). Możemy jednak złagodzić ich niepożądane “właściwości” poprzez dodanie podczas gotowania cząbru lub majeranku.

Bardzo ważna zasada: pamiętaj o wypijaniu przynajmniej 1,5 litra płynów w ciągu dnia. Alkoholizm często przyczynia się do odwodnienia, dlatego też pamiętaj o regularnym, uzupełnianiu płynów. Warto stawiać na wodę i herbatki ziołowe, pomagające przywrócić poszczególne funkcje organizmu do normy. Zioła wspomagają proces oczyszczania organizmu z toksyn, a przy tym mają działanie uspokajające, co skutecznie pomoże złagodzić rozdrażnienie, wywołane odstawieniem alkoholu.

Przykładowymi ziołami, wspomagającymi walkę z uzależnieniem, mogą być czystek, bukwica lekarska, aksamitka rozpierzchła, arcydzięgiel czy też dziurawiec. Ciekawą właściwością ziół może być też to, że niektóre z nich potrafią skutecznie obrzydzić smak alkoholu, co też może być skuteczną metodą walki z nałogiem. Przykładem takiego zioła może być kopytnik pospolity.

Dlaczego właściwa dieta jest tak ważna przy leczeniu alkoholizmu?

Nadmierne spożywanie alkoholu przyczynia się do wypłukania z organizmu większości witamin i składników mineralnych, a oprócz tego przyczynia się do poważnych i nierzadko nieodwracalnych uszkodzeń takich narządów, jak wątroba czy mózg.

Alkohol powoduje otępienie, które sprawia, że uzależnione osoby zaniedbują swój organizm, skazując go na katastrofę. Dobrze skomponowana dieta dostarcza organizmowi wszystkich niezbędnych składników, które utracił przez spożywanie napojów procentowych, co wspomaga procesy regeneracji.

Alkoholizm ma poważny wpływ na praktycznie każdy aspekt życia, nawet na ten związany z dietą, dlatego też walcząc z nim, podejmujemy działania na wszystkich możliwych frontach, w tym również na froncie dietetycznym. Odpowiednio zbilansowana dieta jest nie tylko elementem samodzielnej walki z nałogiem, lecz też częścią terapii leczenia alkoholizmu, jaką można przejść pod okiem specjalistów w miejscach takich jak np. Ośrodek Przebudzenie. Jeśli masz problem ze spożywaniem alkoholu, możesz liczyć tutaj na profesjonalną pomoc i atmosferę, w której poczujesz się w pełni bezpiecznie.

☏ +48 733 123 300
☏ +48 695 415 873