Loader

Prywatny ośrodek leczenia uzależnień   |   Ośrodek Przebudzenie Wrocław

ikonka e-mailosrodekprzebudzenie@gmail.com       |       ikonka telefonu+48 733 123 300       |       ikonka telefonu+48 695 415 873

Blog / Czy jestem uzależniony? Czas na akceptację problemu

uzależnienie od alkoholu

Czy jestem uzależniony? Czas na akceptację problemu

Przebudzenie - 16.10.2019

Rate this post

Podjęcie walki z alkoholizmem jest dla wielu uzależnionych niezwykle trudne, często ze względu na brak akceptacji dla własnego problemu i uznania go za sytuację wartą rozwiązania. Samo przyznanie się przed sobą bywa trudne, dlatego wiele osób pije w ukryciu, nie chcąc zdradzać się w najbliższym środowisku i obawiając się konsekwencji, jakie mogą wynikać z przyznania się do alkoholizmu.

Terapeuci i specjaliści od uzależnień podkreślają jednak każdego dnia, że alkoholizm jest jednym z większych społecznych problemów XXI wieku i że odpowiednio szybkie podjęcie leczenia, nawet w obliczu zmierzenia się z bolesnymi konsekwencjami będzie łatwiejsze, niż dalsze pogrążanie się w nałogu i utrata pozostałości normalnego życia.

Alkoholizm – uzależnienie i choroba, z którą warto powalczyć

Alkoholizm nazywany jest często chorobą alkoholową nie bez powodu – uzależnienie traktowane jest w medycynie właśnie jako choroba lub zaburzenie i powinno być leczone, podobnie jak zwykłe przeziębienia czy przewlekłe choroby.

Spożywanie alkoholu w nadmiernych ilościach pomimo negatywnych skutków dla organizmu nie jest jedynie odczuwaniem fizycznego przymusu picia, ale też potrzebą wynikającą z psychiki. Jego leczenie powinno łączyć więc medycynę i psychologię, choć należy zacząć od zdania sobie sprawy z potrzeby podjęcia leczenia.

Nieleczony alkoholizm może prowadzić do poważnych zaburzeń w funkcjonowaniu organizmu, całkowicie zmienić życiowe priorytety osoby uzależnionej i wpływać negatywnie nie tylko na nią samą, ale i otoczenie. W niektórych przypadkach nałogowe picie może skończyć się nawet śmiercią.

Niestety, osobie uzależnionej od alkoholu przyznanie się do choroby przed swoimi bliskimi czy nawet przed samym sobą przychodzi zwykle z wielkim trudem. Osoba uzależniona nie postrzega siebie jako alkoholika, ponieważ stereotypowy wizerunek uzależnionego często nie pasuje do tego, jak w rzeczywistości działa i wygląda wielu alkoholików.

Świadomość uzależnienia pierwszym krokiem w stronę trzeźwości

Nałóg może dopaść każdego, niezależnie od statusu społecznego, stanu konta w banku czy sukcesów odniesionych na polu kariery czy rodziny. Uzależnieni piją często, choć z pozoru w dość normalnych, społecznie akceptowalnych sytuacjach.

Potrzeba picia odczuwana jest tu już jednak nie tylko przy świętowaniu ważnego wydarzenia, ale też w stresie, jako sposób na zabicie coraz mniejszych problemów. W efekcie alkoholik pije coraz więcej, twierdząc że wciąż nad tym panuje. Po czym rozpoznać wyraźne objawy alkoholizmu?

Jeśli zadajesz sobie pytanie, czy jesteś uzależniony, spróbuj realistycznie obserwować i analizować swoje zachowanie. Jeśli twoja tolerancja na alkohol znacząco się przesunęła i musisz wypić więcej, by faktycznie poczuć efekty upojenia, to już dość duża czerwona flaga alarmowa. Kolejną będzie tzw. urywanie się filmu – jeśli nie pamiętasz, co robisz pod wpływem alkoholu po przebudzeniu, problem jest poważny. Dość częstym i ignorowanym sygnałem problemu z alkoholem jest poczucie wstydu za czyny w stanie nietrzeźwości – wielu alkoholików traktuje to jako przejaw kontroli nad sobą, choć w rzeczywistości poczucie wstydu świadczy o jej zupełnym braku.

Dość wyraźnym przejawem alkoholizmu są podejmowane próby zapanowania nad nałogiem. Zdrowa osoba powinna być w stanie odmówić sięgnięcia po alkohol w każdej chwili, jednak to alkoholik będzie chwalił się przed sobą czy bliskimi słowami „od jutra nie piję” i próbował za wszelką cenę powstrzymać się od sięgania po alkohol przez określony czas. Kompletnym przeciwieństwem takiego zachowania sugerującym równie silnie istniejący już alkoholizm jest ograniczanie swoich zainteresowań i kręgu znajomych do środowiska alkoholowego, nawet nieświadomie, by zawsze znajdować się w sytuacji umożliwiającej sięgnięcie po kolejny kieliszek.

Świadomość problemu to pierwszy krok do podjęcia próby walki z alkoholizmem. Od czego jednak zacząć?

alkoholik a samotność

Jak podjąć walkę z alkoholizmem? Zaakceptuj swój problem

O ile sama świadomość problemu z alkoholem zmienia już wiele, to uzależniony podejmuje decyzję akceptacji problemu i podjęcia próby leczenia lub ignorowania nałogu i dalszego sięgania po wysokoprocentowe trunki.

Na etapie przyznawania się przed sobą do alkoholizmu warto postawić więc sobie pytanie – czy alkohol, który miał przecież eliminować wiele problemów nie jest tylko sposobem na ich zagłuszenie i w rzeczywistości nie generuje więcej kłopotów.

Moment, w którym alkoholik zdecyduje, że nałóg jest wyłącznie źródłem dalszych niepowodzeń przychodzi często z zaskoczenia i to właśnie wtedy wiele osób decyduje się sięgnąć po pomoc specjalisty, zanim kolejna porcja alkoholu w organizmie zdecyduje, że to słaby pomysł.

Ośrodek Przebudzenie specjalizuje się w prowadzeniu terapii dla osób uzależnionych. Zachęcamy do kontaktu, udzielimy odpowiedzi na wszystkie pytania.

☏ +48 733 123 300
☏ +48 695 415 873