Prywatny ośrodek leczenia uzależnień | Ośrodek Przebudzenie Wrocław
Prywatna klinika
leczenia uzależnień
Prywatna klinika
leczenia uzależnień
Blog / Czy alkohol jest dobrym środkiem nasennym?
Przebudzenie - 16.04.2020
Wśród wielu osób częstym połączeniem są leki nasenne bez recepty i alkohol. Interakcje leków z alkoholem, takich jak hydroksyzyna czy metypred w połączeniu z alkoholem mogą być jednak groźne dla zdrowia. Cierpisz na bezsenność i szukasz dobrego środka, który pozwoli na spokojny sen? Nie chcesz brać leków, ale zauważasz u siebie nadmierną senność po wypiciu alkoholu? Uważasz, że alkohol to dobry środek nasenny? Sprawdź, czy na pewno.
Spis treści
Dorosły człowiek powinien spać 7- 8 godzin dziennie. Jest to czas regeneracji organizmu, który jest konieczny do prawidłowego funkcjonowania na co dzień. Brak snu może nieść poważne konsekwencje. Tak samo jak nadmierna senność świadczy o nieprawidłowościach w funkcjonowaniu organizmu, np. o przewlekłych chorobach, tak konieczność brania środków nasennych jest niepokojącym objawem, dotykającym coraz więcej osób.
Nadmierna senność może się pojawić na skutek przyjmowania kannabinoidów, np. marihuany, czy opioidów, jak morfina i heroina. Pojawia się także wraz z ilością spożywanego alkoholu. Osoby nadużywające alkoholu, ale także pijące alkohol od czasu do czasu, po wypiciu większej ilości szybko mają objawy biegunki. Ponadto są odwodnieni, a ich organizm osłabiony.
Osoby dotknięte problemem alkoholowym oraz osoby odczuwające deficyty snu spowodowane np. wiekiem mogą czuć potrzebę wypicia alkoholu, aby wywołać senność. Taki sposób radzenia sobie z bezsennością niesie ze sobą jednak ryzyko.
Wpływ alkoholu na organizm to potwierdzony naukowo fakt, z którym nie sposób się nie zgodzić. Nadmierna senność i zmęczenie to jeden z objawów wypicia dużej ilości alkoholu. Dodatkowo zawroty głowy, złe samopoczucie, utrata pamięci, a także zaburzenia snu to główne problemy, które napotykają osoby pijące alkohol przed snem.
Zakłócony ogólny czas trwania snu, na który składają się sekwencje i fazy snu, ale także okres latencji, czyli czas konieczny do zaśnięcia to jeden z głównych problemów nasilający pozostałe problemy związane ze zdrowym snem.
Podczas snu, mózg człowieka przechodzi przez dwie fazy snu, które różnią się od siebie. Sen wolnofalowy SWS (slow wave sleep) to okres, w którym fale mózgowe wykazują wolne działanie. Drugą fazą są szybkie ruchy gałek ocznych, typowe dla fazy REM (rapid eye movement). Większość snu jest snem wolnofalowym, natomiast epizody REM powinny powtarzać się średnio co ok. 90 minut.
Za kontrolę snu odpowiadają ośrodki nerwowe, które znajdują się w pniu mózgu. Zaburzenia faz snu są spowodowane głównie dlatego, że alkohol oddziałuje na funkcje neuroprzekaźników, a one bezpośrednio oddziałują na sen.
Nadużywanie alkoholu i innych substancji psychoaktywnych niesie ze sobą mnóstwo konsekwencji. Jedną z nich jest bezsenność, która u osób dotkniętych chorobą alkoholową jest częstym problemem. Chęć poradzenia sobie z problemami, uczucie konieczności “zajrzenia do kieliszka”, czy nawyk picia przed snem często nie prowadzą do polepszenia higieny snu.
Na bezsenność skarży się wielu alkoholików, którzy są w ciągu alkoholowym, ale także osoby, które są w trakcie terapii uzależnienia. Tendencja do nadużywania alkoholu przez osoby cierpiące na bezsenność pojawia się jednak także u zdrowych osób, które próbują sobie poradzić z brakiem snu za pomocą używek.
Nie jest to jednak dobre rozwiązanie, ponieważ picie alkoholu przed snem, aby zasnąć, nie prowadzi do stabilizacji organizmu, dobrej jakości snu i właściwego odpoczynku. Nadużywanie alkoholu jest aktem bezsilności, który nie skraca czasu potrzebnego do zaśnięcia, a jedynie w większym stopniu zakłóca sen.