Loader

Prywatny ośrodek leczenia uzależnień   |   Ośrodek Przebudzenie Wrocław

ikonka e-mailosrodekprzebudzenie@gmail.com       |       ikonka telefonu+48 733 123 300       |       ikonka telefonu+48 695 415 873

Blog / Bajka o orle

bajka o orle

Bajka o orle

Przebudzenie - 05.02.2018

4.5/5 - (2 votes)

Bajka o orle mówi o tym, że jeśli wierzymy w to, że możemy być tacy, jacy jesteśmy dzisiaj i tacy już będziemy na zawsze to marnujemy swój potencjał orła na bycie… kogutem.

Dzisiaj zacznę od przytoczenia bardzo mądrej i pouczającej bajki:

Bajka o orle

„Pewien człowiek znalazł jajko orła. Zabrał je i włożył do gniazda kurzego w zagrodzie. Orzełek wylągł się i wyrastał ze stadem kurcząt. Przez całe życie zachowywał się jak kury, myśląc, że jest podwórkowym kogutem. Drapał w ziemi szukając robaków, piał i gdakał. Potrafił nawet trzepotać skrzydłami i fruwać kilka metrów w powietrzu… bo przecież tak własne fruwają koguty.
Minęły lata i pewnego dnia zauważył wysoko nad sobą, na czystym niebie wspaniałego ptaka. Płynął elegancko i majestatycznie wśród prądów powietrza, ledwo poruszając złocistymi skrzydłami. Orzeł patrzył w górę oszołomiony.
– Co to jest? – zapytał kurę stojącą obok.
– To jest orzeł, król ptaków – odrzekła kura. – Ale nie myśl o tym. Ty i ja jesteśmy inni niż on.

Tak więc orzeł więcej już o tym nie myślał. I umarł, wierząc, że jest kogutem w zagrodzie…”

Być może zastanawiasz się, w jakim celu przytoczyłem tę krótką opowieść?

Chciałbym, abyś, mój Drogi Przyjacielu, spojrzał na siebie w nieco innym świetle. Zastanowił się chwile nad swoim życiem i sam sobie udzielił odpowiedzi na pytanie: ile w Twoim życiu było takich sytuacji, że rezygnowałeś z jakichś działań, bo uznałeś, że sobie nie poradzisz, że to co sobie wymarzyłeś, zwyczajnie Cię przerasta, lub, że nie zasługujesz na coś czego pragniesz…
Uzależnienie od alkoholu niszczy nie tylko nasze „fizis”, czyli nasze ciało.

Uzależnienie niszczy główne źródło naszej wewnętrznej mocy: poczcie własnej wartości, które zapewnia wytrwałość, konsekwencję, świadomość własnych potrzeb i możliwości, zastępując je życzeniowym myśleniem i chaotycznym działaniem. Z pozoru funkcjonujemy całkiem zwyczajnie: uczymy się, pracujemy, zakładamy rodziny, mamy przyjaciół, plany, pomysły i jakoś tak się dziwnie składa, że duża część naszych działań, albo się nie udaje, albo nie sprawia nam satysfakcji. Nie wykorzystując dużej palety swoich umiejętności, zdolności, talentów, stoimy w miejscu, bo jakiś wewnętrzny głos szepce: „nie dasz rady… inni tak, ale dla ciebie to za trudne…”

A jakie jest remedium? Uwierz, że jesteś orłem! Uwierz, że jesteś zdolny do zrealizowania każdego swego pragnienia. Opuść małe podwórko i wypłyń na szerokie wody. Fruń! Realizuj swoje marzenia, poznawaj nowych ludzi, wspinaj się po niekończących się schodach rozwoju. To właśnie rozwój kształtuje naszą trzeźwość i jest jej największym przyjacielem. I co najważniejsze: nie otaczaj się malkontentami, którzy mówią, że czegoś się nie da zrobić!
Wiem to z własnego doświadczenia.

Grzesiek – alkoholik.

☏ +48 733 123 300
☏ +48 695 415 873