Loader

Prywatny ośrodek leczenia uzależnień   |   Ośrodek Przebudzenie Wrocław

osrodekprzebudzenie@gmail.com       |       +48 733 123 300       |       +48 695 415 873

Blog / Dystymia a depresja – co je różni?

depresja

Dystymia a depresja – co je różni?

Przebudzenie - 14.10.2020

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia prawie 10% całej populacji cierpi na depresję, która szybko stała się jednym z najpoważniejszych problemów zdrowotnych, z którym musi się zmierzyć współczesny świat.

Depresja to powszechne schorzenie, na które narażony jest każdy z nas – podobnie jak na dystymię, czyli rodzaj depresji przewlekłej o podłożu nerwicowym. Zarówno dystymia, jak i depresja to zaburzenia psychiczne związane z obniżonym nastrojem. Chociaż są między nimi pewne podobieństwa to dystymia to nie to samo co depresja. Jakie są różnice?

Charakterystyka depresji

Depresja to poważna choroba, którą należy leczyć. Cechuje się uciążliwym i długotrwałym uczuciem smutku, przygnębienia, poczuciem pustki w życiu, utratą chęci do wykonywania codziennych czynności, a nawet do wstania z łóżka. Osoby cierpiące na depresję często wykazują także takie objawy jak zaburzenia snu, odżywiania oraz inne równie destrukcyjne dla zdrowia symptomy, które mogą wskazywać na depresję. Depresja, gdy jest bagatelizowana może doprowadzić do myśli samobójczych.

Depresja to choroba, która może mieć charakter przewlekły lub nawracający, dlatego osoby, u których raz stwierdzono depresję, cały czas powinny dbać o swoje zdrowie i prowadzić obserwację własnych zachowań i reakcji. Co ważne, depresja u każdego może przebiegać nieco inaczej. Dzieje się tak, ponieważ osoby cierpiące na depresję przeżywają na różne sposoby identyczne objawy.

To co łączy myślenie depresyjne to postrzeganie świata w czarnych barwach, czyli w bardzo pesymistyczny sposób. Obok niskiego poczucia własnej wartości wyraźnie można zaobserwować wyrzuty sumienia i przyjmowanie całej winy na siebie. Brak życiowej energii i motywacji odbiera radość z przebywania z innymi i możliwości utrzymania dobrych relacji z innymi ludźmi. Depresja utrudnia także podążanie za wyznaczonymi celami, spełniania marzeń, a także dążenie do realizacji kariery zawodowej. Częste napady lęków oraz wahania nastrojów to kolejne objawy depresji, które wskazują na konieczność poddania się terapii i rozwiązanie problemów.

Czym jest dystymia?

Depresja niejedno ma imię, a jednym z nich jest dystymia. Jest to bardzo groźny typ depresji, który charakteryzuje się niskim poczuciem własnej wartości, brakiem wiary w siebie i swoje możliwości, niewiarą w otoczenie, obniżonym nastrojem, a także problemami z podejmowaniem decyzji. Dystymia to depresja nerwicowa, którą wyróżniają przewlekłe depresyjne zaburzenia osobowości.

Trwające minimum 2 lata objawy zwykle przebiegają łagodniej niż w przypadku depresji endogennej, ponieważ chorzy na dystymię zwykle nie mają myśli i tendencji samobójczych. Z tego powodu dystymicy często żyją z nieleczoną chorobą o podłożu psychicznym, która rozwija się, a nierozpoznana i nieleczona ma destruktywny wpływ na życie chorego. Osoby chore na dystymię zwykle przyzwyczajają się do obniżonego nastroju i zaczynają traktować taki stan jako normalny, żyjąc z dystymią nawet całe życie.

Cały czas trwają badania na dystymią. Uznaje się jednak, że objawy dystymii częściej mają podłoże genetyczne, chociaż nie wyklucza się także czynników biologicznych.

U osób chorych na dystymię objawy takie jak mniejsza energia i aktywność, płaczliwość, utrata zainteresowań, mała wiara w swoje możliwości czy wycofanie z życia społecznego mają zbliżony charakter do objawów depresyjnych.

U dystymików nie pojawiają się także okresy podwyższonego nastroju. Mimo że charakter choroby jest zbliżony, epizodów obniżonego nastroju nie traktuje się jako epizodów depresyjnych. Dystymia niekiedy towarzyszy zaburzeniom osobowości, a zwłaszcza osobowości unikającej. Współzachorowalność może pojawić się także u osób z zespołem natręctw lub mających fobie społeczne.

Depresja a dystymia – różnice

Chociaż pewne objawy mogą utrudniać stwierdzenie czy chory ma depresję, czy dystymię, to w rzeczywistości choroby nieco się różnią swoim przebiegiem. Przede wszystkim różnice między dystymią a depresją to czas trwania choroby. Aby stwierdzić dystymię, objawy muszą trwać minimum dwa lata. Stwierdzenie depresji jest możliwe znacznie wcześniej.

Co więcej, chorzy na depresję codziennie odczuwają niepokój, nieodparte poczucie winy i beznadziejności. Nawracają także myśli oraz plany o samobójstwie. Chociaż dystymia także wywołuje cierpienie, spadek nastroju i konieczność szukania pomocy u specjalisty, to z każdym dniem nie obserwuje się tak gwałtownego spadku zainteresowania sobą i innymi czy braku czerpania radości z życia.

Inne objawy związane z nieprawidłowym funkcjonowaniem organizmu np. problemy ze snem czy utrata apetytu, to kolejne subtelne różnice, które mogą występować w przypadku depresji nawet mimo niestosowania jakiejkolwiek diety. Podobnie jak w kwestii problemów z podejmowaniem decyzji i trudnościami z koncentracją, dystymia i depresja wykazują pewne subtelne podobieństwa, ale doświadczony psycholog i psychoterapeuta z ośrodka leczenia depresji pomoże znaleźć lepszą perspektywę i zaplanuje leczenie dopasowane do choroby.

☏ +48 733 123 300
☏ +48 695 415 873