Loader

Prywatny ośrodek leczenia uzależnień   |   Ośrodek Przebudzenie Wrocław

osrodekprzebudzenie@gmail.com       |       +48 733 123 300       |       +48 695 415 873

Blog / Czy wszywka rzeczywiście leczy alkoholizm?

Czy wszywka rzeczywiście leczy alkoholizm?

Przebudzenie - 08.08.2019

Wszywka alkoholowa, często nazywana też esperalem jest jedną z najpopularniejszych i najbardziej znanych farmakologicznych metod walki z alkoholizmem. Podawana w postaci tabletek wszywanych pod skórę osoby uzależnionej substancja ma za zadanie uniemożliwiać rozkład alkoholu w organizmie, wywołując tym samym bardzo nieprzyjemne i uciążliwe reakcje i budując awersję uzależnionego do wszelkich procentowych trunków. Jak jednak w rzeczywistości działa wszywka i czy faktycznie leczy z alkoholizmu?

Wszywka alkoholowa – jak działa i kiedy jest skuteczna?

Główną substancją wszywki alkoholowej jest disulfiram, który obecny w organizmie hamuje zachodzenie procesu dehydrogenazy aldehydowej – procesu, który eliminuje odkładanie się w tkankach aldehydu octowego i pozwala uniknąć negatywnych konsekwencji picia. Gdy disufiram działa, a rozkład alkoholu nie zachodzi, gromadzący się aldehyd octowy zatruwa organizm, powodując odczuwanie ciężkich objawów takich jak brak tchu, ból głowy, wymioty czy kołatanie serca przez nawet 10 godzin od spożycia alkoholu. Reakcja organizmu na alkohol jest przy tym niemal natychmiastowa – nawet mała dawka w postaci nadzienia alkoholowego w czekoladce czy płynu do płukania ust może spowodować przykre konsekwencje.

Disulfiram w postaci wszywki alkoholowej umieszcza się pod skórą, najczęściej w okolicach pośladków lub pod łopatką podczas prostego zabiegu chirurgicznego. Dawkę leku dobiera się zgodnie z wagą pacjenta. Wszywka może działać od 10-12 miesięcy, a gdy przestanie działać, może zostać wszyta ponownie.

Skutki uboczne wszywki alkoholowej – co się stanie, jeśli wejdzie w kontakt z alkoholem?

Jedną z najważniejszych zalet wszywek alkoholowych jest ich natychmiastowe działanie po kontakcie z alkoholem. Nawet mała dawka wywołuje już po 10 minutach przykre dolegliwości takie jak kołatanie serca, zaczerwienienie twarzy, uczucie gorąca, nudności, czy wymioty. W niektórych przypadkach skutki uboczne spożywania alkoholu z wszywką mogą być jednak znacznie poważniejsze – zdarzają się przypadki, w których alkohol w kontakcie z disulfiramem doprowadził do niewydolności krążeniowo-oddechowej, uszkodzenia wątroby, pogorszenia się chorób nerek, układu oddechowego czy serca.

Wśród skutków ubocznych wszywki trzeba wymienić także problemy ze zdrowiem psychicznym – stany depresyjne, paranoja, czy schizofrenia, a także drgawki, utrata przytomności czy halucynacje są tu jak najbardziej możliwe i co ważne, wcale nie zależą od tego jak dużą dawkę alkoholu przyjęto. Mocne reakcje organizmu pojawiają się szybko i trwają długo, czym mają zniechęcić alkoholika do ponownego sięgnięcia po uzależniające trunki.

Przeciwwskazania dla wszywki alkoholowej

Disulfiram jest substancją stosowaną legalnie jako jeden z elementów kompleksowego leczenia uzależnień. Nie zawsze jednak zaleca się wszycie go pod skórę pacjenta. Jednym z głównych przeciwwskazań do zastosowania wszywki alkoholowej jest nadwrażliwość na disulfiram, która może skończyć się poważnymi objawami nawet bez obecności alkoholu w organizmie. Wszywki nie można wykorzystać też, jeśli osoba uzależniona znajduje się w stanie upojenia alkoholowego lub spożywała alkohol w przeciągu ostatnich 24 godzin.

Ze względu na objawy, jakie towarzyszą połączeniu wszywki alkoholowej z napojami wysokoprocentowymi, disulfiramu nie stosuje się zwykle u pacjentów cierpiących na niewydolność serca, nadciśnienie tętnicze, czy niewydolność krążeniową. Z reguły wszywki unika się także u pacjentów cierpiących na zaburzenia psychiczne lub z historią prób samobójczych, niewydolność serca, nadciśnienie tętnicze, choroba niedokrwienna serca, niewydolność obwodowa krążenia.

Czy wszywka rzeczywiście leczy alkoholizm?

Idea stosowania wszywki alkoholowej opiera się o założenia terapii awersyjnej, w ramach której osoba uzależniona ma wyrobić negatywny stosunek do trunków alkoholowych i nie sięgać po nie ze względu na obawy o skutki uboczne picia. Metoda ta ma za sobą równie wielu zwolenników, co przeciwników, jednak doświadczenia wielu ośrodków terapii alkoholizmu pokazują, że wszywka alkoholowa w połączeniu ze skuteczną terapią może przynieść oczekiwane skutki. Odpowiadając więc na pytanie, czy może być lekarstwem na alkoholizm, należy zaznaczyć że jest skuteczna jedynie w pewnym stopniu. Pacjent podejmujący walkę z alkoholizmem nie powinien opierać się na zależności, że po wszyciu tabletek nie może pić, ale z ich pomocą uczyć się na nowo życia w trzeźwości i nie postrzegania alkoholu jako jedynego rozwiązania ułatwiającego radzenie sobie z codziennością.

Ośrodek terapii uzależnień Przebudzenie oferuje skuteczną terapię w miejscu otulonym zielenią, ponadto anonimowość oraz komfortowe warunki. Zapraszamy do kontaktu, odpowiemy na każde Państwa pytanie.

☏ +48 733 123 300
☏ +48 695 415 873