Wszystko co musisz wiedzieć o detoksie alkoholowym

Choroba alkoholowa dotyczy ludzi w różnym wieku i żyjących w różnych środowiskach. Jest schorzeniem leczonym dzięki detoksykacji oraz terapii, które pomagają oczyścić organizm z niepożądanych substancji i pomóc pacjentowi zmienić swoje życie na lepsze. W tym artykule skupiamy się na pierwszym etapie leczenia – oto najważniejsze informacje, które warto wiedzieć na temat detoksu alkoholowego.

Pierwszy etap leczenia

Zanim pacjent będzie gotowy na rozpoczęcie psychoterapii, która pomoże mu poradzić sobie z jego problemami, uświadomi istotę pewnych mechanizmów zachodzących w umyśle i ciele i dostarczy niezbędnych technik pracy nad sobą, osoba zgłaszająca się do ośrodka walki z nałogami jest poddawana detoksykacji. Jest to proces znany również pod nazwą odtrucia alkoholowego, polegający na usunięciu z organizmu pacjenta znajdującego się tam alkoholu i wszelkiego rodzaju toksyn, i dostarczeniu niezbędnych witamin i innych substancji, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania.

Dostarczenie pacjentowi odpowiednich składników odżywczych ma na celu przywrócenie równowagi całemu organizmowi i regenerację zmęczonych i zniszczonych narządów. Zazwyczaj proces detoksykacji trwa kilka dni, podczas których organizm jest oczyszczany i odpowiednio odżywiany. Dla pacjenta jest to trudny okres, ponieważ jego organizm jest przyzwyczajony do rutyny wypełnionej alkoholem, która teraz zostaje całkowicie przerwana. W zależności od predyspozycji mogą pojawić się u pacjentów bóle głowy, rozchwianie nastroju, wymioty, silne poczucie wyczerpania czy nawet padaczka lub innego rodzaju reakcje.

Profesjonalna detoksykacja

Jeśli chodzi o przebieg detoksykacji, zanim zostanie ona rozpoczęta, każdy pacjent jest przebadany. Dla lekarza niezbędna jest wiedza na temat przebiegu uzależnienia, ewentualnych schorzeń, z jakimi pacjent się boryka oraz wszystkie niezbędne informacje na temat jego stanu zdrowia.

Według takiego wywiadu lekarz zleca odpowiednie odtrucie. Detoksykacja powinna być wykonywana w profesjonalnej klinice pod okiem specjalistów, ponieważ tylko wtedy jest dostosowana do potrzeb i stanu organizmu pacjenta. Osoba uzależniona powinna być pod opieką personelu medycznego również ze względu na wymienione dolegliwości związane z odzwyczajaniem organizmu od alkoholu.

Należy podkreślić znaczenie detoksykacji w profesjonalnym ośrodku leczenia uzależnień, ponieważ osoby uzależnione często są przekonane, że są w stanie poddać się detoksykacji w domu. Nie przynosi ona jednak pożądanych rezultatów ze względu na nieodpowiednie jej przeprowadzenie czy też brak wytrwałości.

Jednak najważniejszym powodem odbycia detoksu w klinice jest bezpieczeństwo. Organizm przyzwyczajony do dużych ilości alkoholu jest naprawdę silnie wyniszczony i kiedy następuje gwałtowne przerwanie uzupełniania tego alkoholu, dochodzi do różnych reakcji, które zostały wymienione wcześniej.

Z tego względu pacjent powinien znajdować się pod opieką medyczną, aby wszelkie dolegliwości mogły zostać od razu maksymalnie złagodzone i aby w każdej chwili można było podać pacjentowi odpowiedni lek. Wielu pacjentów chce spróbować detoksu w domu również dlatego, że towarzyszy im poczucie wstydu czy strachu przed całym procesem i nie chcą, aby zauważył ich ktoś znajomy. Warto jednak wiedzieć, że kliniki leczenia uzależnień są miejscami anonimowymi, w których każdy pacjent może poczuć się komfortowo i skupić na procesie leczenia bez obawy o to, że informacje na jego temat będą przekazywane dalej.

Detoks – dla kogo?

Z pewnością wiele osób, które zauważyły u siebie lub u bliskiej osoby objawy choroby alkoholowej zastanawia się, kiedy faktycznie jest to poważne uzależnienie i czy dana osoba kwalifikuje się do detoksu. Najbardziej ogólnymi wskazaniami są długotrwałe i częste spożywanie alkoholu, a także destruktywne zachowanie, które następuje w wyniku tego spożycia. Jednak każdy organizm jest inny, więc warto zgłosić się do specjalisty wówczas, kiedy czujemy czy widzimy, że problem istnieje.

Wówczas lekarz wskaże, czy i jaki detoks będzie dla danej osoby najlepszym rozwiązaniem oraz powie, jak kontynuować leczenie.

OSTATNIE WPISY

Fakty i mity na temat zażywania narkotyków

Rozwój technologii umożliwił ogólny i łatwy dostęp do informacji. W Internecie można znaleźć wiele ciekawych i cennych danych na temat szkodliwości narkotyków. Niestety dostępne są również fałszywe wpisy, które przedstawiają pozytywne działania substancji...

Pierwsze kroki do trzeźwości: Jak zacząć proces odwyku?

Alkoholizm to poważna choroba, która często prowadzi do śmierci uzależnionego. Odbija się ona na życiu rodzinnym oraz zawodowym i powoduje wiele różnych problemów. Walka z nałogiem nie jest łatwa i wymaga dużego samozaparcia oraz pomocy z zewnątrz. Pierwszym krokiem...

Jak wygląda odwyk alkoholowy w Ośrodku „Przebudzenie”

Odwyk alkoholowy jest złożonym procesem, który wymaga pełnej współpracy pomiędzy osobą uzależnioną a psychoterapeutami. Kluczowe jest zatem opracowanie stosownego programu leczenia, który przyniesie pożądane rezultaty. Ośrodek „Przebudzenie” oferuje swym podopiecznym...

Wieczorna lampka wina – czy jest to oznaka alkoholizmu?

Alkoholizm jest chroniczną, postępującą chorobą, która rozwija się zarówno na płaszczyźnie psychicznej, jak i fizycznej. U jej podstaw leży nadmierne, niekontrolowane spożycie alkoholu. Uważa się, że alkoholizm w dużej mierze stanowi konsekwencję problemów, z jakimi...

Fakty i mity na temat odwyku alkoholowego

Wokół osób uzależnionych oraz samej terapii krąży wiele mitów, które są bezmyślnie powielane. Część z nich może skutecznie zniechęcić do podjęcia walki o zdrowie i życie w trzeźwości. Warto zatem dokładnie zaznajomić się z tematem odwyku alkoholowego oraz obalić...

Podejrzenie nerwicy lękowej – kiedy zgłosić się do specjalisty?

Zdrowie psychiczne już dawno przestało być tematem tabu. Zaburzenia diagnozowane są coraz częściej i dotykają osób w różnym wieku, niezależnie od statusu, płci czy wykształcenia. Nerwica lękowa oddziałuje na naszą codzienność, skutecznie ją utrudniając. Nieustający...