Wpływ alkoholizmu w domu na psychikę dziecka

Wielu alkoholików sądzi, że ich nałóg nie wpływa na nikogo innego. To jednak nie prawda. Ich zachowanie bardzo często odbija się na otoczeniu, a dzieci alkoholików są na nie szczególnie wrażliwe. Skutki alkoholizmu rodziców są czasem tak dotkliwe, że trwają całe życie.

Skutki alkoholizmu rodzicielskiego

O tym jak poważny wpływ na psychikę dzieci ma nadużywanie alkoholu przez opiekunów świadczy fakt, że zaburzenia opisywane przez dorosłe dzieci alkoholików są podobne do tych, które mają dzieci molestowane fizycznie lub seksualnie.

Prawda jest taka, że jeżeli opiekunowie mają problem z nadużywaniem alkoholu pogarszają oni na jakość życia swoich dzieci. Takie doświadczenia wpływają na zachowanie w całym dorosłym życiu. Oto kilka przykładów.

Potrzeba odgadnięcia, co jest właściwe

Osoby, które jako dzieci nie miały przykładu do naśladowania i normalnych relacji rodzinnych, jako dorośli nie wiedzą jak się zachować.

W życiu rodzinnym ciężko jest im odróżnić dobre i złe wzorce. Często takie osoby myślą, że różnią się od innych i nie są wystarczająco dobre.

W związku z tym unikają sytuacji towarzyskich i mają trudności ze znalezieniem przyjaciół. W rezultacie mogą się izolować.

Osądzenie samego siebie bez litości

Niektórym dorosłym dzieciom alkoholików ciężko jest odpuścić. Zawsze mają wrażenie, że nie zrobili jeszcze dość i nie są wystarczająco dobrzy. Często to osoby z zaniżoną samooceną.

Z tego względu szukają oni akceptacji i potwierdzenia swoich kompetencji u innych. Jeżeli ktoś je skrytykuje czują się złamane, nawet jeżeli krytyka była konstruktywna.

Zbyt poważne podejście

Podopieczni osób nadużywających alkohol traktują się zazwyczaj bardzo poważnie i są swoimi najsurowszymi krytykami. To skutkuje lękami i depresją.

Możemy zauważyć, że takim osobom ciężko jest się odprężyć nawet na spotkaniach towarzyskich. Często to skutek tego, że były one świadkami wielu imprez zrujnowanych przez uzależnionego rodzica.

Trudności w intymnych relacjach

Żeby zbudować związek musimy być gotowi przywiązać się do kogoś emocjonalnie. Ze względu na brak poczucia własnej wartości i problemy z zaufaniem dorosłe dzieci alkoholików mogą nie być w stanie tego zrobić.

alkoholik

Innymi słowy mogą zmagać się z romantycznymi związkami i unikać zbliżania się do innych. Osoby pod wpływem alkoholu często są agresywne.

Skutkuje to tym, że ich dzieci boją się rozzłoszczonych ludzi i za wszelką cenę unikają konfliktów. To również utrudnia rozwinięcie normalnych relacji.

Problemy z zaufaniem

Nałóg wiąże się z zaprzeczaniem, kłamstwami i utrzymywaniem tajemnic. Kiedy dorastamy w takiej atmosferze ciężko nam później komukolwiek zaufać. Wszystkie złamane obietnice z przeszłości sprawiają, że dorosłe dzieci alkoholików uważają, że nie można polegać na innych.

Lęk przed porzuceniem

Kiedy podopieczni alkoholików zaangażują się w jakąś relację mogą tkwić w związkach, które powinni zakończyć tylko dlatego, że nie chcą być sami. Alkohol sprawił, że opiekun był niedostępny emocjonalnie, a często również fizycznie, więc dzieci często mają silny lęk przed porzuceniem.

Dzieci wpadają w uzależnienie

To jeden z najgorszych scenariuszy, jednak często tak właśnie wygląda rzeczywistość. Dorosłe dzieci alkoholików mają niską samoocenę i problemy w nawiązywaniu relacji.

Walczą więc z depresją, agresją lub zachowaniami impulsywnymi. W konsekwencji często mają problemy z nadużywaniem substancji psychoaktywnych, w tym alkoholu.

OSTATNIE WPISY

Fakty i mity na temat zażywania narkotyków

Rozwój technologii umożliwił ogólny i łatwy dostęp do informacji. W Internecie można znaleźć wiele ciekawych i cennych danych na temat szkodliwości narkotyków. Niestety dostępne są również fałszywe wpisy, które przedstawiają pozytywne działania substancji...

Pierwsze kroki do trzeźwości: Jak zacząć proces odwyku?

Alkoholizm to poważna choroba, która często prowadzi do śmierci uzależnionego. Odbija się ona na życiu rodzinnym oraz zawodowym i powoduje wiele różnych problemów. Walka z nałogiem nie jest łatwa i wymaga dużego samozaparcia oraz pomocy z zewnątrz. Pierwszym krokiem...

Jak wygląda odwyk alkoholowy w Ośrodku „Przebudzenie”

Odwyk alkoholowy jest złożonym procesem, który wymaga pełnej współpracy pomiędzy osobą uzależnioną a psychoterapeutami. Kluczowe jest zatem opracowanie stosownego programu leczenia, który przyniesie pożądane rezultaty. Ośrodek „Przebudzenie” oferuje swym podopiecznym...

Wieczorna lampka wina – czy jest to oznaka alkoholizmu?

Alkoholizm jest chroniczną, postępującą chorobą, która rozwija się zarówno na płaszczyźnie psychicznej, jak i fizycznej. U jej podstaw leży nadmierne, niekontrolowane spożycie alkoholu. Uważa się, że alkoholizm w dużej mierze stanowi konsekwencję problemów, z jakimi...

Fakty i mity na temat odwyku alkoholowego

Wokół osób uzależnionych oraz samej terapii krąży wiele mitów, które są bezmyślnie powielane. Część z nich może skutecznie zniechęcić do podjęcia walki o zdrowie i życie w trzeźwości. Warto zatem dokładnie zaznajomić się z tematem odwyku alkoholowego oraz obalić...

Podejrzenie nerwicy lękowej – kiedy zgłosić się do specjalisty?

Zdrowie psychiczne już dawno przestało być tematem tabu. Zaburzenia diagnozowane są coraz częściej i dotykają osób w różnym wieku, niezależnie od statusu, płci czy wykształcenia. Nerwica lękowa oddziałuje na naszą codzienność, skutecznie ją utrudniając. Nieustający...