Przyczyny alkoholizmu – czynniki powodujące uzależnienie

Alkoholicy to osoby, które niszczą własne ciało i umysł, ale także życie najbliższych osób. Wiele osób uważa, że alkoholicy to ludzie słabi, czy to jednak prawda? Czy istnieje “typowa osobowość alkoholika”? Jakie cechy charakteru łączą alkoholików? A jakie czynniki powodują uzależnienie?

Czynniki osobowościowe

Każdy człowiek przejawia unikalne cechy charakteru, które wyróżniają go na tle innych osób. Osobowość jest sprawą bardzo złożoną. Z tego względu trudno wskazać jedną osobowość predysponującą do powstania nałogu. Istnieją jednak pewne cechy psychiczne, które w połączeniu z czynnikami społecznymi, genetycznymi czy ekonomicznymi w nieunikniony sposób prowadzą do uzależnienia.

Nauka wyróżniła kilka osobowości nałogowych alkoholików. Są to:

  • osobowość niedojrzała,
  • autotolerancyjna,
  • z tendencją do agresji,
  • z trudnościami natury seksualnej.

Alkoholizm może się rozwijać długo i niepostrzeżenie. Często jest związany z zaburzeniami osobowości, może być też skutkiem depresji. Cechy, które łączą wielu alkoholików to m.in. poczucie samotności, zagubienia, bezradności, skłonność do popadania w frustrację, nadmierna drażliwość, agresja oraz brak poczucia bezpieczeństwa i niska samoocena.

[WD_Button id=1963]

Czynniki kulturowe i społeczne

Osoby uzależnione od alkoholu to często ludzie, którzy dorastali w środowisku, które cieszyło się aprobatą wobec picia alkoholu. Tak zwane “społeczne przyzwolenie” w rodzinie, grupie przyjaciół czy społeczności lokalnej wpływa na źle rozumiane pojmowanie normy picia. Kultura ma ogromny wpływ na nasze życie, a przekazywane przez nią wartości kształtują nasze wybory, decyzje, a zinternalizowane normy – nawet myślenie.

Pijaństwo wśród osób młodych, które piją nie tylko podczas imprez, napiętnowanie osób niepijących, ale także duże przyzwolenie społeczne na sprzedaż alkoholu, które można zauważyć chociażby przez ilość okolicznych sklepów monopolowych sprawia, że alkoholikom trudno jest uciec od potrzeby “zajrzenia do kieliszka”. Kulturowe wzorce obserwowane od dziecka i pokazywane w mediach, ale także płeć, wiek, wykształcenie, pozycja społeczna, a nawet miejsce zamieszkania mają wpływ na ewentualny rozwój nałogu.

mężczyzna pijacy w samotności

Czynniki genetyczne

Wnioski z badań genetycznych na temat uzależnienia od alkoholu, w który duży wkład mieli także Polacy, pokazują, że alkoholizm może mieć podłoże genetyczne. Uzależnienie od alkoholu badali m.in. naukowcy z University of Pennsylvania, którzy przeanalizowali prawie 275 000 genomów. Znaleziono 18 wariantów genetycznych związanych z chęcią do nadmiernego spożywania alkoholu.

Czynniki genetyczne są oczywiście tylko warunkiem wstępnym do rozwoju choroby alkoholowej. Przykładowo, odkryto, że obecność genu odpowiedzialnego za nadwagę chroni przed alkoholizmem. Niewykluczone jest jednak, aby osoba o nadmiernej wadze nie została nałogowym alkoholikiem. Duże prawdopodobieństwo, że syn mężczyzny dotkniętego chorobą alkoholową zostanie alkoholikiem, jest już jednak duże. Zauważa się, że alkoholizm “dziedziczy się”, dlatego powstaje wiele grup wsparcia i organizacji np. Dzieci Dorosłych Alkoholików (DDA), które pomagają uporać się z problemami natury psychicznej, wynikającymi z doświadczeń  wyniesionych z domu rodzinnego.

[WD_Button id=1946]

Kwestia dziedziczenia genów nie jest do końca jasna, dlatego utrata kontroli nad własnym życiem przez dzieci alkoholików nie powinna być jedynym wytłumaczeniem. Alkoholizm nie jest bowiem chorobą wrodzoną, niewątpliwie jednak pewne predyspozycje genetyczne mogą ułatwić rozwój choroby.

Alkoholizm to poważne uzależnienie, które może mieć różne podłoże. Odpowiednie leczenie alkoholizmu musi uwzględniać czynniki osobowościowe, kulturowe i genetyczne. Istotą choroby alkoholowej jest uzależnienie zarówno psychiczne, jak i fizyczne, dlatego należy jak najszybciej rozpocząć skuteczną terapię.

OSTATNIE WPISY

Fakty i mity na temat zażywania narkotyków

Rozwój technologii umożliwił ogólny i łatwy dostęp do informacji. W Internecie można znaleźć wiele ciekawych i cennych danych na temat szkodliwości narkotyków. Niestety dostępne są również fałszywe wpisy, które przedstawiają pozytywne działania substancji...

Pierwsze kroki do trzeźwości: Jak zacząć proces odwyku?

Alkoholizm to poważna choroba, która często prowadzi do śmierci uzależnionego. Odbija się ona na życiu rodzinnym oraz zawodowym i powoduje wiele różnych problemów. Walka z nałogiem nie jest łatwa i wymaga dużego samozaparcia oraz pomocy z zewnątrz. Pierwszym krokiem...

Jak wygląda odwyk alkoholowy w Ośrodku „Przebudzenie”

Odwyk alkoholowy jest złożonym procesem, który wymaga pełnej współpracy pomiędzy osobą uzależnioną a psychoterapeutami. Kluczowe jest zatem opracowanie stosownego programu leczenia, który przyniesie pożądane rezultaty. Ośrodek „Przebudzenie” oferuje swym podopiecznym...

Wieczorna lampka wina – czy jest to oznaka alkoholizmu?

Alkoholizm jest chroniczną, postępującą chorobą, która rozwija się zarówno na płaszczyźnie psychicznej, jak i fizycznej. U jej podstaw leży nadmierne, niekontrolowane spożycie alkoholu. Uważa się, że alkoholizm w dużej mierze stanowi konsekwencję problemów, z jakimi...

Fakty i mity na temat odwyku alkoholowego

Wokół osób uzależnionych oraz samej terapii krąży wiele mitów, które są bezmyślnie powielane. Część z nich może skutecznie zniechęcić do podjęcia walki o zdrowie i życie w trzeźwości. Warto zatem dokładnie zaznajomić się z tematem odwyku alkoholowego oraz obalić...

Podejrzenie nerwicy lękowej – kiedy zgłosić się do specjalisty?

Zdrowie psychiczne już dawno przestało być tematem tabu. Zaburzenia diagnozowane są coraz częściej i dotykają osób w różnym wieku, niezależnie od statusu, płci czy wykształcenia. Nerwica lękowa oddziałuje na naszą codzienność, skutecznie ją utrudniając. Nieustający...