Odtrucie alkoholowe – pierwszy krok ku trzeźwości

Pierwszym krokiem do trzeźwości dla większości osób jest detoks. Podczas tego procesu ciało jest oczyszczane z substancji, którymi je zatruwaliśmy w czasie nałogu. Detoks to inaczej detoksykacja. Proces umożliwia pacjentom powrót do zdrowia z czystym kontem.

Podczas detoksykacji pacjenci natychmiast i całkowicie zaprzestają używania alkoholu. Powoduje to, że ich ciało doświadcza wycofania, bolesnego, niewygodnego i często przerażającego szeregu objawów, począwszy od głodu po halucynacje. W niektórych przypadkach objawy odstawienia, takie jak napady padaczkowe, mogą spowodować śmierć. Z tego powodu osoby mocno nadużywające alkoholu przez długi czas powinny przejść detoks pod właściwym nadzorem medycznym. Odpowiednia opieka zapewnia pacjentom bezpieczeństwo i wygodę. Najczęściej już na tym etapie kliniki oferują również leczenie i terapię.

Jak działa proces odtrucia alkoholowego?

Dokładny proces odtrucia różni się w zależności od potrzeb pacjenta. Wszystko zależy od tego jak długo był on uzależniony, jak intensywny był nałóg i czy oprócz alkoholu zażywał inne substancje odurzające. Ważny jest również stan zdrowia, czy ma on jakieś problemy medyczne lub alergie na leki. Detoks może być również nieco inny w zależności od procedur obowiązujących w danym ośrodku medycznym.

Pomimo tych różnic istnieją pewne szerokie podobieństwa w przebiegu procesu. Typowo detoks przebiega w podobnych ogólnych etapach. Na wczesnym poziomie przez pierwsze kilka godzin objawy są łagodne. Jednak wraz ze spadkiem alkoholu w organizmie pogarszają się. W ciągu jednego lub dwóch dni osiągają najwyższy poziom. W tym momencie leki nie są zazwyczaj niezbędne, chociaż mogą być podawane proaktywnie. Często wstępna ocena pacjenta jest przeprowadzana właśnie w tym momencie.

alkoholoodtrucie

Następny etap odtrucia jest zazwyczaj najgorszy. To mniej więcej od 18 godzin do 5 dni po zaprzestaniu picia. To moment kiedy objawy są najbardziej intensywne. Większość substancji odurzających opuściło już ciało pacjenta pozostawiając go niezdolnego do prawidłowego funkcjonowania.

Objawy, które pojawiają się w tym momencie są przede wszystkim wynikiem działania uzależnionego organizmu. Dla wielu osób to etap, który prowadzi do nawrotów, ponieważ sądzą, że niemożliwe jest poradzenie sobie z dolegliwościami. Zwykle na tym etapie stosuje się leki. Niektóre placówki rozpoczynają terapię i inne formy leczenia. Wszystko zależy od stanu i zdolności pacjenta.

Po 3 dniach do tygodnia ciało powoli przyzwyczaja się do braku alkoholu w organizmie, a objawy odstawienia zmniejszają się. W przypadku alkoholu jest to często najniebezpieczniejsza część detoksykacji. W tym momencie pojawiają się niektóre najpotężniejsze symptomy. Tutaj nawrót jest nieco mniej powszechny, ponieważ ludzie przeszli już najgorszą część i zaczynają odczuwać poprawę. Stosowanie leków jest zmniejszane lub likwidowane.

Dla większości pacjentów detoks kończy się około 2 tygodni do miesiąca po odstawieniu alkoholu. Objawy odstawienia zmniejszają się do tego stopnia, że pacjent jest zdolny do podjęcia stacjonarnego leczenia. Niektórzy mogą jednak objawy odstawienia w osłabionej formie odczuwać przez okres do roku. W tym czasie leczenie lekami ustaje, a pacjenci zaczynają znacznie bardziej angażować się w terapie i grupy wsparcia. To etap kiedy ciało i umysł zaczynają się leczyć.

Alkoholoodtrucie na własną rękę – dlaczego to nie jest zalecane?

Istnieją cztery główne powody dla których samodzielny detoks jest niewskazany. Jest to niebezpieczne, niewygodne, zmniejsza prawdopodobieństwo zmniejszenia sukcesu i zniechęca go do ponownej próby detoksu. Należy pamiętać, że niektóre objawy, takie jak halucynacje powodują, że pacjent działa nieprzewidywalnie i jest niebezpieczny. Drgawki związane z delirium tremens, mogą w rzeczywistości spowodować śmierć. Nadzór medyczny zapewnia pacjentowi bezpieczeństwo.

Co więcej osoby uzależnione są znacznie bardziej skłonne do ukończenia nadzorowanego odtrucia niż samodzielnego. Im większy komfort, bezpieczeństwo, system wsparcia i praca specjalistów, tym większa motywacja. Po zakończeniu detoksykacji prawdopodobieństwo odzyskania trzeźwości gwałtownie rośnie.

Należy pamiętać, że profesjonalnie przeprowadzone odtrucie połączone jest z początkiem terapii. Trwa ona jeszcze długo po zakończeniu detoksu. Zapraszamy Państwa do zapoznania się z ofertą alkoholoodtrucia oferowanego przez nasz ośrodek: https://osrodekprzebudzenie.org/odtrucia-alkoholowe.

OSTATNIE WPISY

Fakty i mity na temat zażywania narkotyków

Rozwój technologii umożliwił ogólny i łatwy dostęp do informacji. W Internecie można znaleźć wiele ciekawych i cennych danych na temat szkodliwości narkotyków. Niestety dostępne są również fałszywe wpisy, które przedstawiają pozytywne działania substancji...

Pierwsze kroki do trzeźwości: Jak zacząć proces odwyku?

Alkoholizm to poważna choroba, która często prowadzi do śmierci uzależnionego. Odbija się ona na życiu rodzinnym oraz zawodowym i powoduje wiele różnych problemów. Walka z nałogiem nie jest łatwa i wymaga dużego samozaparcia oraz pomocy z zewnątrz. Pierwszym krokiem...

Jak wygląda odwyk alkoholowy w Ośrodku „Przebudzenie”

Odwyk alkoholowy jest złożonym procesem, który wymaga pełnej współpracy pomiędzy osobą uzależnioną a psychoterapeutami. Kluczowe jest zatem opracowanie stosownego programu leczenia, który przyniesie pożądane rezultaty. Ośrodek „Przebudzenie” oferuje swym podopiecznym...

Wieczorna lampka wina – czy jest to oznaka alkoholizmu?

Alkoholizm jest chroniczną, postępującą chorobą, która rozwija się zarówno na płaszczyźnie psychicznej, jak i fizycznej. U jej podstaw leży nadmierne, niekontrolowane spożycie alkoholu. Uważa się, że alkoholizm w dużej mierze stanowi konsekwencję problemów, z jakimi...

Fakty i mity na temat odwyku alkoholowego

Wokół osób uzależnionych oraz samej terapii krąży wiele mitów, które są bezmyślnie powielane. Część z nich może skutecznie zniechęcić do podjęcia walki o zdrowie i życie w trzeźwości. Warto zatem dokładnie zaznajomić się z tematem odwyku alkoholowego oraz obalić...

Podejrzenie nerwicy lękowej – kiedy zgłosić się do specjalisty?

Zdrowie psychiczne już dawno przestało być tematem tabu. Zaburzenia diagnozowane są coraz częściej i dotykają osób w różnym wieku, niezależnie od statusu, płci czy wykształcenia. Nerwica lękowa oddziałuje na naszą codzienność, skutecznie ją utrudniając. Nieustający...