Na czym polega detoksykacja?

Detoksykacja alkoholowa jest pierwszym krokiem dla osób chcących rozpocząć walkę ze swoim uzależnieniem. Konieczność oczyszczenia organizmu zarówno z obecnego w nim alkoholu, jak i jego pozostałości zalegających w organizmie po wielu latach nałogowego picia jest konieczne do przygotowania się w pełni do procesu odzyskiwania trzeźwości.

Odstawienie alkoholu nigdy nie powinno przebiegać jednak bez kontroli – osoby, które samodzielnie próbują zrezygnować z picia często wracają do nałogu odczuwając pierwsze skutki tzw. zespołu abstynencyjnego. Na czym polega detoksykacja, jak przebiega i dlaczego należy rozpocząć ją pod okiem specjalistów?

Detoksykacja alkoholowa – jak rozpocząć ją bezpiecznie?

Po dłuższym okresie nałogowego picia i trucia organizmu, powrót do zdrowego i trzeźwego życia okazuje się być trudniejszy, niż może się to wydawać. Alkohol wyniszcza organizm, a dostarczany regularnie nie daje mu żadnego czasu na regenerację. Przy jednoczesnym braku uwagi dla zdrowej diety i dostarczania do organizmu składników odżywczych, poszczególne organy zaczynają z czasem słabnąć i są podtrzymywane w pozornie dobrej formie przez kolejne dawki alkoholu.

Gdy wysokie dawki alkoholu zostaną nagle odstawione, efekty wieloletniego picia ujawniają się lawinowo w postaci gorączki, osłabienia, nudności, przyspieszonego rytmu serca, duszności, a często także drgawek i omdlenia. Niekontrolowane mogą doprowadzić do tragedii i to właśnie główny powód, dla którego detoks powinien być zawsze prowadzony pod kontrolą lekarzy.

Detoks krok po kroku – jak oczyścić organizm i rozpocząć proces leczenia alkoholizmu?

Na początku, po zgłoszeniu się do ośrodka leczenia uzależnień, osobą cierpiącą z powodu alkoholizmu zajmują się lekarze. To oni przeprowadzą szczegółową diagnostykę stanu zdrowia pacjenta i ocenią negatywne skutki spowodowane przez wieloletnie, nałogowe picie.

Proces detoksykacji organizmu powinien być zawsze dostosowany do stanu pacjenta i jego wieku – w uzależnienie popadają zarówno osoby młode, których stan zdrowia pozwala jeszcze na powrót do dobrej formy po detoksykacji, jak i osoby starsze, które po wieloletnim piciu są już mocno osłabione i detoksykacja wiąże się w ich przypadku z zagrożeniem zdrowia i życia. W obydwu przypadkach proces można przeprowadzić, jednak sposoby leczenia i podtrzymywania organizm będą od siebie różne.

Pierwszym etapem detoksykacji jest powolne usunięcie zalegającego w organizmie alkoholu i efektów jego rozkładu. Alkohol jest wypłukiwany z pomocą dużej ilości płynów, które jednocześnie mają posłużyć przywróceniu organizmowi prawidłowego poziomu nawodnienia. Przeprowadzona bezpiecznie detoksykacja może potrwać kilka dni – procesu nie można nadmiernie przyspieszać, szczególnie gdy organizm jest mocno osłabiony.

Podczas detoksykacji w ośrodku leczenia uzależnień pacjent nie ma dostępu do alkoholu, a jego parametry życiowe są pod stałą kontrolą lekarzy i pielęgniarek. To oni decydują o tym jakie dawki witamin, minerałów i leków przeciwbólowych mogą zostać pacjentowi bezpiecznie podane. Wszystkie działania lekarzy mają na celu ustabilizowanie stanu zdrowia pacjenta i zbudowanie solidnej podstawy fizycznej do rozpoczęcia dalszej pracy z terapeutą.

grupa ludzi podczas terapii uzależnień

Terapia kontrolowana – skuteczny sposób leczenia choroby alkoholowej

Detoksykacja alkoholowa jest pierwszym z wielu ważnych etapów w drodze do trzeźwości i walki z nałogiem. Alkoholizm jest jednym z najbardziej powszechnych uzależnień na całym świecie i każdego dnia z jego powodu umiera wiele osób, które nie zdążyły poddać się terapii i wyjść na drogę do trzeźwości. Poddanie się detoksowi w specjalistycznym ośrodku leczenia uzależnień jest traktowane przez wielu uzależnionych z oporem, jednak w praktyce to właśnie najszybszy i najskuteczniejszy sposób walki z chorobą alkoholową.

Detoks pod kontrolą lekarzy jest jedyną gwarancją bezpiecznego pozbycia się alkoholu z organizmu – dzięki możliwości ciągłej kontroli funkcji życiowych i uzupełniania stopniowo niezbędnych do przetrwania organizmu składników odżywczych, osoby uzależnione mają szansę faktycznie pozbyć się kontrolującego je alkoholu bez utraty kontroli i powrotu do picia dla uśmierzenia efektów odstawienia.

Decydujący się na leczenie w ośrodku terapii uzależnień alkoholik nie powinien czuć się jak przegrany – jego siła woli i chęć wyjścia z nałogu powinny być wspierane przez jego najbliższe otoczenie i pochwalane jako słuszne działania. Nikt nie jest w stanie pokonać alkoholizmu samodzielnie. Szanse na wygraną z pomocą detoksykacji i terapii są jednak znacznie wyższe.

OSTATNIE WPISY

Fakty i mity na temat zażywania narkotyków

Rozwój technologii umożliwił ogólny i łatwy dostęp do informacji. W Internecie można znaleźć wiele ciekawych i cennych danych na temat szkodliwości narkotyków. Niestety dostępne są również fałszywe wpisy, które przedstawiają pozytywne działania substancji...

Pierwsze kroki do trzeźwości: Jak zacząć proces odwyku?

Alkoholizm to poważna choroba, która często prowadzi do śmierci uzależnionego. Odbija się ona na życiu rodzinnym oraz zawodowym i powoduje wiele różnych problemów. Walka z nałogiem nie jest łatwa i wymaga dużego samozaparcia oraz pomocy z zewnątrz. Pierwszym krokiem...

Jak wygląda odwyk alkoholowy w Ośrodku „Przebudzenie”

Odwyk alkoholowy jest złożonym procesem, który wymaga pełnej współpracy pomiędzy osobą uzależnioną a psychoterapeutami. Kluczowe jest zatem opracowanie stosownego programu leczenia, który przyniesie pożądane rezultaty. Ośrodek „Przebudzenie” oferuje swym podopiecznym...

Wieczorna lampka wina – czy jest to oznaka alkoholizmu?

Alkoholizm jest chroniczną, postępującą chorobą, która rozwija się zarówno na płaszczyźnie psychicznej, jak i fizycznej. U jej podstaw leży nadmierne, niekontrolowane spożycie alkoholu. Uważa się, że alkoholizm w dużej mierze stanowi konsekwencję problemów, z jakimi...

Fakty i mity na temat odwyku alkoholowego

Wokół osób uzależnionych oraz samej terapii krąży wiele mitów, które są bezmyślnie powielane. Część z nich może skutecznie zniechęcić do podjęcia walki o zdrowie i życie w trzeźwości. Warto zatem dokładnie zaznajomić się z tematem odwyku alkoholowego oraz obalić...

Podejrzenie nerwicy lękowej – kiedy zgłosić się do specjalisty?

Zdrowie psychiczne już dawno przestało być tematem tabu. Zaburzenia diagnozowane są coraz częściej i dotykają osób w różnym wieku, niezależnie od statusu, płci czy wykształcenia. Nerwica lękowa oddziałuje na naszą codzienność, skutecznie ją utrudniając. Nieustający...

Czym jest podwójna diagnoza?

Uzależnienie może dotknąć każdego bez względu na wiek, płeć, stan zdrowia, wykształcenie i status społeczny. Nierzadko zdarza się tak, że osoby uzależnione zmagają się z problemem tzw. podwójnej diagnozy. Na czym ona polega, w jaki sposób jest diagnozowana oraz,...