Mechanizm uzależnienia – psychologiczna koncepcja

Uzależnienie to choroba, która dotyka ogromną część populacji. Obecnie nałóg może dotyczyć praktycznie wszystkiego.

Odnosi się do problemów z nadużywaniem alkoholu lub przyjmowaniem używek chemicznych innego rodzaju, ale także do nadużywania zakupów czy internetu. Uzależnić można się od kawy, seksu, hazardu i wielu, wielu innych. Na czym polega problem z nałogiem i dlaczego tak trudno się go pozbyć?

Dlaczego się uzależniamy i tkwimy w nałogu?

Z racjonalnego punktu widzenia mogłoby się wydawać, że problem uzależnień w ogóle nie powinien istnieć. Niestety różnego rodzaju nałogi dotykają naprawdę dużą część populacji na całym świecie, w różnym wieku. Są to problemy, które mogą mieć ogromny wpływ na codzienne życie osoby chorej, a także innych osób, które znajdują się w jej bliskim otoczeniu.

Uzależnienie stopniowo wyniszcza chorego zarówno psychicznie, jak i fizycznie oraz przyczynia się bardzo często do zatracenia kontaktu z rzeczywistością i zaniedbania kontaktów z najbliższymi osobami, które schodzą na dalszy plan ze względu na potrzebę zaspokojenia głodu uzależnienia.

Osoby cierpiące z powodu jakiegokolwiek nałogu mają skłonności autodestrukcyjne i nie potrafią racjonalnie ocenić sytuacji. Bardzo często żyją też w zaprzeczeniu, że w ogóle mają jakikolwiek problem lub, nawet jeśli się do niego przyznają to potrzeba psychiczna zaspokojenia potrzeby związanej z nałogiem, jest na tyle silna, że nie są w stanie się jej oprzeć i pogrążają się jeszcze bardziej w swojej chorobie.

Nałóg staje się stopniowo ważniejszy niż jakiekolwiek inne wartości i potrzeby, co prowadzi do zaniedbania innych aspektów życia i sprawia, że osoba chora popada w konflikt sama ze sobą oraz z otoczeniem, łamiąc przyjęte normy społeczne, zmieniając hierarchię priorytetów.

Narkoman

Zerwanie z nałogiem jest bardzo trudnym i złożonym procesem z wielu powodów. Przede wszystkim ogromną rolę odgrywają kwestie psychologiczne osoby chorej. Po pierwsze uzależnieni bardzo często żyją w wyparciu i zaprzeczeniu. Po drugie mają ogromny problem z samokontrolą, a ich instynkt samozachowawczy wykazuje skłonności do patologii i nie działa poprawnie.

Do tego dochodzi oczywiście psychiczny przymus od oddawania się zdradliwej przyjemności płynącej z nałogu oraz wyraźne naruszenie ogólnych standardów i zmiana hierarchii społecznych wartości wyznawana przez uzależnionego.

Jak przestać być uzależnionym?

Uzależnienie to jedna z bardziej skomplikowanych chorób psychologicznych, która może mieć zróżnicowane podłoże i zaspokajać rozmaite potrzeby osoby chorej. Dla większości osób jest to sposób na ucieczkę przed problemami, podniesienie poczucia swojej własnej wartości, poprawę humoru i samopoczucia.

Jednak to, co jest dokładnym powodem popadania w uzależnienie, jest bardzo często ukryte głęboko w środku i niezwykle trudno jest do tego dotrzeć. Szczególnie, że osoby uzależnione mają ogromny problem nie tylko z przyznaniem się do swojej choroby, ale również z proszeniem o pomoc czy z korzystaniem z profesjonalnych metod leczenia, które w skrajnych przypadkach są bardzo radykalne i wiążą się z odizolowaniem i pobytem w specjalistycznej klinice.

Brak umiejętności przyznawania się do uzależnienia jest spowodowany przez psychikę chorego, ale również przez powszechne mity i błędne przekonania na temat tej choroby, które powielane są od lat. Nie mają nic wspólnego z rzeczywistością i wyrządzają ogromną krzywdę osobom chorym, które przez nie jeszcze bardziej zamykają się na innych i odmawiają przyjęcia pomocy, wstydząc się przyznać do swojego problemu.

button-przebudzenie

Nie jest bowiem prawdą, że nałóg świadczy o słabej psychice i braku silnej woli. Każdy nałóg posiada bardzo złożoną genezę, często ukrytą niezwykle głęboko. Należy pamiętać, że nie jest to także zachcianka chorego, lecz psychiczny przymus, z którym trudno wygrać.

Leczenie uzależnień jest procesem złożonym, którego podstawą jest terapia u psychologa, terapeuty lub specjalisty ds. leczenia uzależnień. Aby cały proces pozwolił uzyskać oczekiwane skutki, osoba chora sama musi wyrazić chęć leczenia i chcieć wygrać z tym problemem.

Bez motywacji i woli walki osiągnięcie sukcesu będzie bardzo trudne. Należy pamiętać, że kluczem do sukcesu jest tutaj samozaparcie, odpowiednie bodźce motywujące oraz przede wszystkim dobrze dopasowane metody terapeutyczne, które najczęściej należy zmieniać w trakcie leczenia, aby uzyskać możliwie jak najlepszy efekt.

OSTATNIE WPISY

Fakty i mity na temat zażywania narkotyków

Rozwój technologii umożliwił ogólny i łatwy dostęp do informacji. W Internecie można znaleźć wiele ciekawych i cennych danych na temat szkodliwości narkotyków. Niestety dostępne są również fałszywe wpisy, które przedstawiają pozytywne działania substancji...

Pierwsze kroki do trzeźwości: Jak zacząć proces odwyku?

Alkoholizm to poważna choroba, która często prowadzi do śmierci uzależnionego. Odbija się ona na życiu rodzinnym oraz zawodowym i powoduje wiele różnych problemów. Walka z nałogiem nie jest łatwa i wymaga dużego samozaparcia oraz pomocy z zewnątrz. Pierwszym krokiem...

Jak wygląda odwyk alkoholowy w Ośrodku „Przebudzenie”

Odwyk alkoholowy jest złożonym procesem, który wymaga pełnej współpracy pomiędzy osobą uzależnioną a psychoterapeutami. Kluczowe jest zatem opracowanie stosownego programu leczenia, który przyniesie pożądane rezultaty. Ośrodek „Przebudzenie” oferuje swym podopiecznym...

Wieczorna lampka wina – czy jest to oznaka alkoholizmu?

Alkoholizm jest chroniczną, postępującą chorobą, która rozwija się zarówno na płaszczyźnie psychicznej, jak i fizycznej. U jej podstaw leży nadmierne, niekontrolowane spożycie alkoholu. Uważa się, że alkoholizm w dużej mierze stanowi konsekwencję problemów, z jakimi...

Fakty i mity na temat odwyku alkoholowego

Wokół osób uzależnionych oraz samej terapii krąży wiele mitów, które są bezmyślnie powielane. Część z nich może skutecznie zniechęcić do podjęcia walki o zdrowie i życie w trzeźwości. Warto zatem dokładnie zaznajomić się z tematem odwyku alkoholowego oraz obalić...

Podejrzenie nerwicy lękowej – kiedy zgłosić się do specjalisty?

Zdrowie psychiczne już dawno przestało być tematem tabu. Zaburzenia diagnozowane są coraz częściej i dotykają osób w różnym wieku, niezależnie od statusu, płci czy wykształcenia. Nerwica lękowa oddziałuje na naszą codzienność, skutecznie ją utrudniając. Nieustający...