Głód alkoholowy – czym jest i jakie ma objawy?

Walka z głodem alkoholowym to jeden z najtrudniejszych etapów procesu odwykowego i powód, dla którego wiele osób przerywa terapię. Społeczeństwo zdecydowanie zbyt często określa przegraną walkę z alkoholem jako brak silnej woli, jednak w rzeczywistości osoby cierpiące z powodu choroby alkoholowej nie są najczęściej w stanie samodzielnie poradzić sobie z głodem alkoholowym. Kluczem jest tu więc zrozumienie tego czym właściwie jest głód alkoholowy, dlaczego walka z alkoholizmem sprawia tak wiele problemów i w jaki sposób pomoc społeczeństwa może okazać się najlepszą drogą do skutecznego pokonania choroby alkoholowej.

Czym jest głód alkoholowy?

Głód alkoholowy jest jednym z najpoważniejszych objawów zespołu uzależnienia od alkoholu i jednym z powodów, dla których proces leczenia choroby alkoholowej wymaga czasu, cierpliwości i wsparcia ze strony bliskich, społeczeństwa i terapeutów. Poczucie silnego pragnienia lub wręcz przymusu spożycia alkoholu jest dla wielu osób czynnikiem niemożliwym do przezwyciężenia. Sam głód alkoholowy jest przy tym objawem, którego można doświadczać nawet w okresie abstynencji, po kilku latach od odstawienia alkoholu. Osoba, która raz zmagała się z alkoholizmem i teraz utrzymuje abstynencję może przypomnieć sobie upojenie, jakie dawał jej alkohol, mieć trudność z poradzeniem sobie ze stresem, czy sięgnąć po alkohol zupełnie przypadkiem i odczuć silną potrzebę napicia się więcej. Jego objawy są zazwyczaj psychiczne, ale zdarzają się również somatyczne.

Przeczytaj także: Choroba alkoholowa a objawy psychiczne

Jest to niezwykle groźny stan, ponieważ może doprowadzić do przerwania abstynencji nawet po wielu latach. Najczęściej dotyka on jednak trzeźwiejących alkoholików. Niestety potrzeba picia jest wtedy tak silna, że nie możliwe jest normalne funkcjonowanie.

Jak długo może trwać?

Zazwyczaj głód alkoholowy jest najsilniejszy na początku kuracji i z czasem maleje. Jednak pojawiać może się przez kilka lat po rzuceniu picia. Jest to bardzo indywidualne doświadczenie i zależy od wielu czynników. Najbardziej wpływa na to jak dużo i często piliśmy, jak długo trwał nasz nałóg, stan naszego zdrowia psychicznego i fizycznego, system wsparcia oraz obecność alkoholu w naszym otoczeniu.

Przyczyny głodu alkoholowego

Osoby spożywające alkohol, u których rozwinęło się fizyczne uzależnienie muszą usunąć toksyczne substancje ze swojego organizmu. Podczas detoksykacji organizm usuwa wszystkie toksyny, które nagromadziły. Nie zawsze potrzebne jest odtruwanie medyczne, jednak zdarzają się również takie przypadki.

Wszystko zależy od stopnia uzależnienia i tego jak długo nadużywaliśmy alkoholu. Dla niektórych osób może być to bardzo bolesny i ciężki proces. Wtedy właśnie mogą pojawić się objawy głodu alkoholowego.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ O TERAPII DETOKSYKACYJNEJ

Jednak nawet po latach alkoholik może odczuć silny głód alkoholowy w sytuacjach, które kojarzą mu się z nałogiem. Przykładem może być przechodzenie obok ulubionego baru czy przebywanie z osobami spożywającymi alkohol. Istnieją również czynniki wewnętrzne, które mogą wywołać ten stan.

Chociażby w sytuacji, kiedy osoba uzależniona odczuwa smutek, lęk czy zawstydzenie, a kiedyś z takimi sytuacjami radziła sobie spożywając alkohol. Często właśnie poważne życiowe problemy są jego przyczyną. Pacjent teoretycznie wie, że picie mu nie pomoże, jednak odczuwa bardzo silną potrzebę, by to zrobić i nie jest w stanie skoncentrować się na niczym innym.

Głód alkoholowy – objawy

Głód alkoholowy może powstać w odpowiedzi na różne myśli i uczucia – od pozytywnych po negatywne. Jednak niezależnie od przyczyn objawy głodu alkoholowego są podobne. Możemy je podzielić na fizyczne i psychiczne. Są to między innymi:

  • problemy ze snem,
  • słaby apetyt,
  • niepokój,
  • depresja lub zmiany nastroju,
  • niski poziom energii,
  • zmieszanie.

Osoby na głodzie są również drażliwe i czasem dziwnie pobudzone. Zazwyczaj nie są w stanie normalnie funkcjonować. Cały czas myślą o alkoholu oraz o tym, jak go zdobyć.

głód alkoholowy objawy

Objawy te są tak ciężkie do zniesienia, że nawet ciężko jest sobie wyobrazić co czuje alkoholik na głodzie. 

Nieskuteczne sposoby walki z głodem alkoholowym

Jednym z podstawowych błędów, jakie popełniają osoby uzależnione w okresie abstynencji jest próba poradzenia sobie z głodem alkoholowym na własną rękę. Można oczywiście starać się odwracać swoją uwagę od alkoholu, stosować metody rozpoznawania objawów głodu i techniki ich eliminowania, jednak na dłuższą metę to właśnie głód alkoholowy jest najczęstszą przyczyną przerwania abstynencji właśnie z uwagi na to, że trudno poradzić sobie z nim samodzielnie.

Przeczytaj także: Samodzielne leczenie depresji – czy to możliwe?

Równie nieskuteczną metodą walki z głodem alkoholowym jest ignorowanie czynników środowiskowych. Wiele osób utrzymujących dość długo abstynencję może czuć się komfortowo w otoczeniu osób, które piją, jednak często chwilowa słabość może nakłonić ich do powrotu do picia. Rozpoznając własne sygnały sugerujące pojawienie się głodu nie warto utrzymywać w swoim otoczeniu osób, które pogłębią chęć sięgnięcia po alkohol nawet nieświadomie. Otoczenie osoby odczuwającej oznaki głodu alkoholowego powinno być całkowicie pozbawione dostępu do wysokoprocentowych trunków. Co więc warto zrobić, by wygrać walkę z głodem alkoholowym?

Wygraj walkę z głodem alkoholowym – sprawdzone i skuteczne sposoby

Zdecydowanie największe szanse na przetrwanie głodu alkoholowego, nieprzerwanie abstynencji i pokonanie chęci sięgnięcia po drinka po dniach, tygodniach czy latach przerwy jest zasięgnięcie pomocy osób doświadczonych przez alkoholizm. Dobrym rozwiązaniem są w takim wypadku spotkania AA, podczas których można opowiedzieć o doświadczanych przez siebie symptomach – wiele osób przyznając się do nich otwarcie potrafi logicznie wytłumaczyć sobie, dlaczego sięgnięcie po alkohol nie jest dobrym rozwiązaniem.

Podczas głodu alkoholowego pragnienie jest tak silne, że nas zaślepia. Niektórzy tworzą z tego powodu zestaw fiszek z planem działania w takiej sytuacji. Często zapisane są na nich powody, dlaczego chcą pozostać trzeźwi, cele do osiągnięcia. Dzięki temu nawet kiedy nasz mózg nie myśli racjonalnie możemy przypomnieć sobie o naszych celach i pokonać głód.

Kolejnym, jeszcze skuteczniejszym sposobem na wygranie z głodem alkoholowym jest zasięgnięcie pomocy specjalistów. Ośrodki leczenia nałogów to nie tylko miejsce dla tych, którzy dopiero zrywają ze swoim nałogiem, ale też doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy z jakichś przyczyn nie radzą sobie z życiem w abstynencji. Sytuacji, które powodują chęć powrotu do nałogu może nadarzyć się bardzo wiele i często to właśnie terapeuci są jedynymi osobami, które mogą logicznie przemyśleć dalszą strategię działania i wesprzeć osobę odczuwającą głód alkoholowy w procesie jego eliminacji. Specjaliści z zakresu terapii odwykowej wiedzą doskonale, jak radzić sobie z objawami odstawienia alkoholu zarówno w początkowych etapach odwyku, jak i lata po zakończeniu właściwej terapii odwykowej.

Istnieją również leki, które mogą zmniejszyć apetyt na alkohol i zapobiegać nawrotom w szczególnych sytuacjach.

ZOBACZ JAK WYGLĄDA TERAPIA LECZENIA ALKOHOLIZMU W NASZYM OŚRODKU

Alkoholizm jest chorobą, której nie da się ot tak uleczyć – raz pokonany towarzyszy człowiekowi całe życie, pojawiając się na horyzoncie często w najmniej odpowiednim momencie. Wsparcie ze strony bliskich, umiejętne unikanie sytuacji prowokujących chęć sięgnięcia po alkohol i szukanie pomocy u specjalistów w chwili poczucia własnej bezsilności w walce z głodem alkoholowym to najlepsze, co można zrobić dla siebie by nie powrócić do nałogu, który wcześniej wpływał negatywnie na wszystkie aspekty życia osoby uzależnionej.

OSTATNIE WPISY

Fakty i mity na temat zażywania narkotyków

Rozwój technologii umożliwił ogólny i łatwy dostęp do informacji. W Internecie można znaleźć wiele ciekawych i cennych danych na temat szkodliwości narkotyków. Niestety dostępne są również fałszywe wpisy, które przedstawiają pozytywne działania substancji...

Pierwsze kroki do trzeźwości: Jak zacząć proces odwyku?

Alkoholizm to poważna choroba, która często prowadzi do śmierci uzależnionego. Odbija się ona na życiu rodzinnym oraz zawodowym i powoduje wiele różnych problemów. Walka z nałogiem nie jest łatwa i wymaga dużego samozaparcia oraz pomocy z zewnątrz. Pierwszym krokiem...

Jak wygląda odwyk alkoholowy w Ośrodku „Przebudzenie”

Odwyk alkoholowy jest złożonym procesem, który wymaga pełnej współpracy pomiędzy osobą uzależnioną a psychoterapeutami. Kluczowe jest zatem opracowanie stosownego programu leczenia, który przyniesie pożądane rezultaty. Ośrodek „Przebudzenie” oferuje swym podopiecznym...

Wieczorna lampka wina – czy jest to oznaka alkoholizmu?

Alkoholizm jest chroniczną, postępującą chorobą, która rozwija się zarówno na płaszczyźnie psychicznej, jak i fizycznej. U jej podstaw leży nadmierne, niekontrolowane spożycie alkoholu. Uważa się, że alkoholizm w dużej mierze stanowi konsekwencję problemów, z jakimi...

Fakty i mity na temat odwyku alkoholowego

Wokół osób uzależnionych oraz samej terapii krąży wiele mitów, które są bezmyślnie powielane. Część z nich może skutecznie zniechęcić do podjęcia walki o zdrowie i życie w trzeźwości. Warto zatem dokładnie zaznajomić się z tematem odwyku alkoholowego oraz obalić...

Podejrzenie nerwicy lękowej – kiedy zgłosić się do specjalisty?

Zdrowie psychiczne już dawno przestało być tematem tabu. Zaburzenia diagnozowane są coraz częściej i dotykają osób w różnym wieku, niezależnie od statusu, płci czy wykształcenia. Nerwica lękowa oddziałuje na naszą codzienność, skutecznie ją utrudniając. Nieustający...