Czy walka z uzależnieniem od alkoholu ma sens?

Uzależnienie od alkoholu to poważny problem znaczącego odsetka Polaków, który, choć często doskonale ukrywany i ignorowany, może nieść za sobą bardzo poważne konsekwencje zdrowotne, psychiczne i społeczne.

Pomijając przypadki, w których alkoholizm osoby jest widoczny i jasny dla świata zewnętrznego, w wielu sytuacjach problem jest przez osoby uzależnione skutecznie ukrywany i nawet oni nie zdają sobie sprawy z jego istnienia.

Bez względu na to, jaka jest przyczyna czy przebieg uzależnienia, pewne jest jedno – bez odpowiedniego leczenia i zmiany nastawienia, alkoholizm może być tragiczny w skutkach.

Czy jednak walka z uzależnieniem ma sens i szanse powodzenia?

Etapy choroby alkoholowej

Standardowo wyróżnia się 4 fazy alkoholizmu: fazę wstępną, ostrzegawczą, krytyczną i przewlekłą. W każdej kolejnej z nich objawy uzależnienia stają się coraz silniejsze, co też oznacza wydłużenie procesu leczenia.

Choć lekarze i psychoterapeuci podkreślają, że wyjście z nałogu możliwe jest na każdym etapie choroby, im wcześniej podjęte zostanie leczenie specjalistyczne, tym większe szanse na powrót do całkowitej przeszłości. Jak zatem rozpoznać poszczególne fazy choroby?

Faza wstępna, zwana też prealkoholową może trwać nawet kilka lat i zwykle nie objawia się niczym szczególnym – picie na tym etapie może wyglądać tak, jak u osób pijących okazjonalnie. W przeciwieństwie do nich jednak potencjalny alkoholik zaczyna tu traktować alkohol jako środek na poprawę humoru czy rozluźnienie po stresującym dniu. Choć może nie pić sam, z pewnością szuka okazji do tego, żeby wypić.

Kolejnym etapem jest faza ostrzegawcza, która najczęściej rozpoczyna się pojawianiem się epizodów „urwania filmu”, czyli tzw. palimpsestów, powtarzających się nawet po wypiciu stosunkowo niewielkich ilości alkoholu.

Oprócz tego osoby takie będą starały się narzucać tempo picia w towarzystwie, po alkoholu mogą całkowicie zmienić swoje zachowanie, a także pić potajemnie w ukryciu, bez okazji i w samotności.

W fazie ostrzegawczej alkoholik zaczyna mieć wyrzuty sumienia, zdając sobie sprawę z tego, że pije zbyt dużo, jednocześnie nie dopuszczając do siebie myśli, że to choroba alkoholowa. Co więcej, na uwagi związane z nadmiernym piciem może reagować rozdrażnieniem i agresją.

Faza krytyczna rozpoczyna się w momencie, gdy osoba uzależniona przestaje mieć jakąkolwiek kontrolę nad tym ile i kiedy pije. Nie działają tu już obietnice składane bliskim o zaprzestaniu picia, a dni coraz częściej obracają się wokół alkoholu.

Złe samopoczucie po wypiciu alkoholu

To na tym też etapie alkoholik coraz mocniej zaniedbuje rodzinę, pracę, otoczenie czy własny wygląd, spada też jego popęd seksualny. Pomimo tak widocznych sygnałów, chory dalej nie umie przyznać się przed sobą i otoczeniem do problemu. W fazie krytycznej mogą pojawiać się też skutki fizyczne alkoholizmu, w tym przede wszystkim głód alkoholowy.

Faza przewlekła to już ostatni etap choroby alkoholowej, w której znikają właściwie wszelkie zahamowania i wyrzuty sumienia. Osoby takie są często nietrzeźwe już od rana, a i niewiele alkoholu potrzeba im do całkowitego upicia się.

Tak duży poziom etanolu we krwi wpływa też negatywnie na stan zdrowia – spadają zdolności psychoruchowe, choroba dosięga wątroby i układu nerwowego, a każde odstawienie alkoholu kończy się zespołem abstynencyjnym.

Destrukcyjne skutki alkoholizmu

Choroba alkoholowa dotyka nie tylko fizycznej, ale i przede wszystkim psychicznej sfery życia, negatywnie wpływając na właściwie każdy obszar funkcjonowania osoby uzależnionej. Pojawiają się tu nie tylko konflikty z rodziną i otoczeniem, które próbuje uświadomić osobie uzależnionej jej problem, ale też często z pracodawcami, a nawet prawem.

Alkoholizm jest więc bez wątpienia chorobą destrukcyjną, której leczenie można podjąć na każdym etapie. Aby jednak było ono skuteczne, konieczne jest nie tylko samozaparcie osoby cierpiącej z powodu nałogu, ale też wsparcie ze strony bliskich.

Walka z alkoholizmem – czy to ma sens?

Alkoholizm można pokonać dzięki psychoterapii i regularnemu uczestnictwu w terapii grupowej, choć oczywiście największe znaczenie ma tu samozaparcie i chęć zmiany swojego życia. Wiele osób uzależnionych nie zdaje sobie sprawy ze swojego problemu lub nie chce się do niego przyznać, jednak nawet u nich walka z alkoholizmem ma sens. Wystarczy poznać inną perspektywę i zrozumieć problem, jakim jest choroba alkoholowa, by zacząć drogę do trzeźwego życia.

OSTATNIE WPISY

Fakty i mity na temat zażywania narkotyków

Rozwój technologii umożliwił ogólny i łatwy dostęp do informacji. W Internecie można znaleźć wiele ciekawych i cennych danych na temat szkodliwości narkotyków. Niestety dostępne są również fałszywe wpisy, które przedstawiają pozytywne działania substancji...

Pierwsze kroki do trzeźwości: Jak zacząć proces odwyku?

Alkoholizm to poważna choroba, która często prowadzi do śmierci uzależnionego. Odbija się ona na życiu rodzinnym oraz zawodowym i powoduje wiele różnych problemów. Walka z nałogiem nie jest łatwa i wymaga dużego samozaparcia oraz pomocy z zewnątrz. Pierwszym krokiem...

Jak wygląda odwyk alkoholowy w Ośrodku „Przebudzenie”

Odwyk alkoholowy jest złożonym procesem, który wymaga pełnej współpracy pomiędzy osobą uzależnioną a psychoterapeutami. Kluczowe jest zatem opracowanie stosownego programu leczenia, który przyniesie pożądane rezultaty. Ośrodek „Przebudzenie” oferuje swym podopiecznym...

Wieczorna lampka wina – czy jest to oznaka alkoholizmu?

Alkoholizm jest chroniczną, postępującą chorobą, która rozwija się zarówno na płaszczyźnie psychicznej, jak i fizycznej. U jej podstaw leży nadmierne, niekontrolowane spożycie alkoholu. Uważa się, że alkoholizm w dużej mierze stanowi konsekwencję problemów, z jakimi...

Fakty i mity na temat odwyku alkoholowego

Wokół osób uzależnionych oraz samej terapii krąży wiele mitów, które są bezmyślnie powielane. Część z nich może skutecznie zniechęcić do podjęcia walki o zdrowie i życie w trzeźwości. Warto zatem dokładnie zaznajomić się z tematem odwyku alkoholowego oraz obalić...

Podejrzenie nerwicy lękowej – kiedy zgłosić się do specjalisty?

Zdrowie psychiczne już dawno przestało być tematem tabu. Zaburzenia diagnozowane są coraz częściej i dotykają osób w różnym wieku, niezależnie od statusu, płci czy wykształcenia. Nerwica lękowa oddziałuje na naszą codzienność, skutecznie ją utrudniając. Nieustający...