Czy jestem uzależniony? Czas na akceptację problemu

Podjęcie walki z alkoholizmem jest dla wielu uzależnionych niezwykle trudne, często ze względu na brak akceptacji dla własnego problemu i uznania go za sytuację wartą rozwiązania. Samo przyznanie się przed sobą bywa trudne, dlatego wiele osób pije w ukryciu, nie chcąc zdradzać się w najbliższym środowisku i obawiając się konsekwencji, jakie mogą wynikać z przyznania się do alkoholizmu.

Terapeuci i specjaliści od uzależnień podkreślają jednak każdego dnia, że alkoholizm jest jednym z większych społecznych problemów XXI wieku i że odpowiednio szybkie podjęcie leczenia, nawet w obliczu zmierzenia się z bolesnymi konsekwencjami będzie łatwiejsze, niż dalsze pogrążanie się w nałogu i utrata pozostałości normalnego życia.

Alkoholizm – uzależnienie i choroba, z którą warto powalczyć

Alkoholizm nazywany jest często chorobą alkoholową nie bez powodu – uzależnienie traktowane jest w medycynie właśnie jako choroba lub zaburzenie i powinno być leczone, podobnie jak zwykłe przeziębienia czy przewlekłe choroby.

Spożywanie alkoholu w nadmiernych ilościach pomimo negatywnych skutków dla organizmu nie jest jedynie odczuwaniem fizycznego przymusu picia, ale też potrzebą wynikającą z psychiki. Jego leczenie powinno łączyć więc medycynę i psychologię, choć należy zacząć od zdania sobie sprawy z potrzeby podjęcia leczenia.

Nieleczony alkoholizm może prowadzić do poważnych zaburzeń w funkcjonowaniu organizmu, całkowicie zmienić życiowe priorytety osoby uzależnionej i wpływać negatywnie nie tylko na nią samą, ale i otoczenie. W niektórych przypadkach nałogowe picie może skończyć się nawet śmiercią.

Niestety, osobie uzależnionej od alkoholu przyznanie się do choroby przed swoimi bliskimi czy nawet przed samym sobą przychodzi zwykle z wielkim trudem. Osoba uzależniona nie postrzega siebie jako alkoholika, ponieważ stereotypowy wizerunek uzależnionego często nie pasuje do tego, jak w rzeczywistości działa i wygląda wielu alkoholików.

Świadomość uzależnienia pierwszym krokiem w stronę trzeźwości

Nałóg może dopaść każdego, niezależnie od statusu społecznego, stanu konta w banku czy sukcesów odniesionych na polu kariery czy rodziny. Uzależnieni piją często, choć z pozoru w dość normalnych, społecznie akceptowalnych sytuacjach.

Potrzeba picia odczuwana jest tu już jednak nie tylko przy świętowaniu ważnego wydarzenia, ale też w stresie, jako sposób na zabicie coraz mniejszych problemów. W efekcie alkoholik pije coraz więcej, twierdząc że wciąż nad tym panuje. Po czym rozpoznać wyraźne objawy alkoholizmu?

Jeśli zadajesz sobie pytanie, czy jesteś uzależniony, spróbuj realistycznie obserwować i analizować swoje zachowanie. Jeśli twoja tolerancja na alkohol znacząco się przesunęła i musisz wypić więcej, by faktycznie poczuć efekty upojenia, to już dość duża czerwona flaga alarmowa. Kolejną będzie tzw. urywanie się filmu – jeśli nie pamiętasz, co robisz pod wpływem alkoholu po przebudzeniu, problem jest poważny. Dość częstym i ignorowanym sygnałem problemu z alkoholem jest poczucie wstydu za czyny w stanie nietrzeźwości – wielu alkoholików traktuje to jako przejaw kontroli nad sobą, choć w rzeczywistości poczucie wstydu świadczy o jej zupełnym braku.

Dość wyraźnym przejawem alkoholizmu są podejmowane próby zapanowania nad nałogiem. Zdrowa osoba powinna być w stanie odmówić sięgnięcia po alkohol w każdej chwili, jednak to alkoholik będzie chwalił się przed sobą czy bliskimi słowami „od jutra nie piję” i próbował za wszelką cenę powstrzymać się od sięgania po alkohol przez określony czas. Kompletnym przeciwieństwem takiego zachowania sugerującym równie silnie istniejący już alkoholizm jest ograniczanie swoich zainteresowań i kręgu znajomych do środowiska alkoholowego, nawet nieświadomie, by zawsze znajdować się w sytuacji umożliwiającej sięgnięcie po kolejny kieliszek.

Świadomość problemu to pierwszy krok do podjęcia próby walki z alkoholizmem. Od czego jednak zacząć?

alkoholik a samotność

Jak podjąć walkę z alkoholizmem? Zaakceptuj swój problem

O ile sama świadomość problemu z alkoholem zmienia już wiele, to uzależniony podejmuje decyzję akceptacji problemu i podjęcia próby leczenia lub ignorowania nałogu i dalszego sięgania po wysokoprocentowe trunki.

Na etapie przyznawania się przed sobą do alkoholizmu warto postawić więc sobie pytanie – czy alkohol, który miał przecież eliminować wiele problemów nie jest tylko sposobem na ich zagłuszenie i w rzeczywistości nie generuje więcej kłopotów.

Moment, w którym alkoholik zdecyduje, że nałóg jest wyłącznie źródłem dalszych niepowodzeń przychodzi często z zaskoczenia i to właśnie wtedy wiele osób decyduje się sięgnąć po pomoc specjalisty, zanim kolejna porcja alkoholu w organizmie zdecyduje, że to słaby pomysł.

Ośrodek Przebudzenie specjalizuje się w prowadzeniu terapii dla osób uzależnionych. Zachęcamy do kontaktu, udzielimy odpowiedzi na wszystkie pytania.

OSTATNIE WPISY

Fakty i mity na temat zażywania narkotyków

Rozwój technologii umożliwił ogólny i łatwy dostęp do informacji. W Internecie można znaleźć wiele ciekawych i cennych danych na temat szkodliwości narkotyków. Niestety dostępne są również fałszywe wpisy, które przedstawiają pozytywne działania substancji...

Pierwsze kroki do trzeźwości: Jak zacząć proces odwyku?

Alkoholizm to poważna choroba, która często prowadzi do śmierci uzależnionego. Odbija się ona na życiu rodzinnym oraz zawodowym i powoduje wiele różnych problemów. Walka z nałogiem nie jest łatwa i wymaga dużego samozaparcia oraz pomocy z zewnątrz. Pierwszym krokiem...

Jak wygląda odwyk alkoholowy w Ośrodku „Przebudzenie”

Odwyk alkoholowy jest złożonym procesem, który wymaga pełnej współpracy pomiędzy osobą uzależnioną a psychoterapeutami. Kluczowe jest zatem opracowanie stosownego programu leczenia, który przyniesie pożądane rezultaty. Ośrodek „Przebudzenie” oferuje swym podopiecznym...

Wieczorna lampka wina – czy jest to oznaka alkoholizmu?

Alkoholizm jest chroniczną, postępującą chorobą, która rozwija się zarówno na płaszczyźnie psychicznej, jak i fizycznej. U jej podstaw leży nadmierne, niekontrolowane spożycie alkoholu. Uważa się, że alkoholizm w dużej mierze stanowi konsekwencję problemów, z jakimi...

Fakty i mity na temat odwyku alkoholowego

Wokół osób uzależnionych oraz samej terapii krąży wiele mitów, które są bezmyślnie powielane. Część z nich może skutecznie zniechęcić do podjęcia walki o zdrowie i życie w trzeźwości. Warto zatem dokładnie zaznajomić się z tematem odwyku alkoholowego oraz obalić...

Podejrzenie nerwicy lękowej – kiedy zgłosić się do specjalisty?

Zdrowie psychiczne już dawno przestało być tematem tabu. Zaburzenia diagnozowane są coraz częściej i dotykają osób w różnym wieku, niezależnie od statusu, płci czy wykształcenia. Nerwica lękowa oddziałuje na naszą codzienność, skutecznie ją utrudniając. Nieustający...

Czym jest podwójna diagnoza?

Uzależnienie może dotknąć każdego bez względu na wiek, płeć, stan zdrowia, wykształcenie i status społeczny. Nierzadko zdarza się tak, że osoby uzależnione zmagają się z problemem tzw. podwójnej diagnozy. Na czym ona polega, w jaki sposób jest diagnozowana oraz,...