Czy alkohol jest dobrym środkiem nasennym?

Wśród wielu osób częstym połączeniem są leki nasenne bez recepty i alkohol. Interakcje leków z alkoholem, takich jak hydroksyzyna czy metypred w połączeniu z alkoholem mogą być jednak groźne dla zdrowia. Cierpisz na bezsenność i szukasz dobrego środka, który pozwoli na spokojny sen? Nie chcesz brać leków, ale zauważasz u siebie nadmierną senność po wypiciu alkoholu? Uważasz, że alkohol to dobry środek nasenny? Sprawdź, czy na pewno.

 

Jaką rolę pełni sen?

Dorosły człowiek powinien spać 7- 8 godzin dziennie. Jest to czas regeneracji organizmu, który jest konieczny do prawidłowego funkcjonowania na co dzień. Brak snu może nieść poważne konsekwencje. Tak samo jak nadmierna senność świadczy o nieprawidłowościach w funkcjonowaniu organizmu, np. o przewlekłych chorobach, tak konieczność brania środków nasennych jest niepokojącym objawem, dotykającym coraz więcej osób.

 

Nadmierna senność po alkoholu – z czego wynika?

Nadmierna senność może się pojawić na skutek przyjmowania kannabinoidów, np. marihuany, czy opioidów, jak morfina i heroina. Pojawia się także wraz z ilością spożywanego alkoholu. Osoby nadużywające alkoholu, ale także pijące alkohol od czasu do czasu, po wypiciu większej ilości szybko mają objawy biegunki. Ponadto są odwodnieni, a ich organizm osłabiony.

Osoby dotknięte problemem alkoholowym oraz osoby odczuwające deficyty snu spowodowane np. wiekiem mogą czuć potrzebę wypicia alkoholu, aby wywołać senność. Taki sposób radzenia sobie z bezsennością niesie ze sobą jednak ryzyko.

 

śpiący mężczyzna po alkoholu

Co powoduje wypicie alkoholu przed snem?

Wpływ alkoholu na organizm to potwierdzony naukowo fakt, z którym nie sposób się nie zgodzić. Nadmierna senność i zmęczenie to jeden z objawów wypicia dużej ilości alkoholu. Dodatkowo zawroty głowy, złe samopoczucie, utrata pamięci, a także zaburzenia snu to główne problemy, które napotykają osoby pijące alkohol przed snem.

Zakłócony ogólny czas trwania snu, na który składają się sekwencje i fazy snu, ale także okres latencji, czyli czas konieczny do zaśnięcia to jeden z głównych problemów nasilający pozostałe problemy związane ze zdrowym snem.

 

Zaburzenia faz snu

Podczas snu, mózg człowieka przechodzi przez dwie fazy snu, które różnią się od siebie. Sen wolnofalowy SWS (slow wave sleep) to okres, w którym fale mózgowe wykazują wolne działanie. Drugą fazą są szybkie ruchy gałek ocznych, typowe dla fazy REM (rapid eye movement). Większość snu jest snem wolnofalowym, natomiast epizody REM powinny powtarzać się średnio co ok. 90 minut.

Za kontrolę snu odpowiadają ośrodki nerwowe, które znajdują się w pniu mózgu. Zaburzenia faz snu są spowodowane głównie dlatego, że alkohol oddziałuje na funkcje neuroprzekaźników, a one bezpośrednio oddziałują na sen.

 

bezsenność a alkohol

Dlaczego osoby cierpiące na bezsenność mają tendencje do nadużywania alkoholu?

Nadużywanie alkoholu i innych substancji psychoaktywnych niesie ze sobą mnóstwo konsekwencji.  Jedną z nich jest bezsenność, która u osób dotkniętych chorobą alkoholową jest częstym problemem. Chęć poradzenia sobie z problemami, uczucie konieczności “zajrzenia do kieliszka”, czy nawyk picia przed snem często nie prowadzą do polepszenia higieny snu.

Na bezsenność skarży się wielu alkoholików, którzy są w ciągu alkoholowym, ale także osoby, które są w trakcie terapii uzależnienia. Tendencja do nadużywania alkoholu przez osoby cierpiące na bezsenność pojawia się jednak także u zdrowych osób, które próbują sobie poradzić z brakiem snu za pomocą używek.

Nie jest to jednak dobre rozwiązanie, ponieważ picie alkoholu przed snem, aby zasnąć, nie prowadzi do stabilizacji organizmu, dobrej jakości snu i właściwego odpoczynku. Nadużywanie alkoholu jest aktem bezsilności, który nie skraca czasu potrzebnego do zaśnięcia, a jedynie w większym stopniu zakłóca sen.

 

OSTATNIE WPISY

Fakty i mity na temat zażywania narkotyków

Rozwój technologii umożliwił ogólny i łatwy dostęp do informacji. W Internecie można znaleźć wiele ciekawych i cennych danych na temat szkodliwości narkotyków. Niestety dostępne są również fałszywe wpisy, które przedstawiają pozytywne działania substancji...

Pierwsze kroki do trzeźwości: Jak zacząć proces odwyku?

Alkoholizm to poważna choroba, która często prowadzi do śmierci uzależnionego. Odbija się ona na życiu rodzinnym oraz zawodowym i powoduje wiele różnych problemów. Walka z nałogiem nie jest łatwa i wymaga dużego samozaparcia oraz pomocy z zewnątrz. Pierwszym krokiem...

Jak wygląda odwyk alkoholowy w Ośrodku „Przebudzenie”

Odwyk alkoholowy jest złożonym procesem, który wymaga pełnej współpracy pomiędzy osobą uzależnioną a psychoterapeutami. Kluczowe jest zatem opracowanie stosownego programu leczenia, który przyniesie pożądane rezultaty. Ośrodek „Przebudzenie” oferuje swym podopiecznym...

Wieczorna lampka wina – czy jest to oznaka alkoholizmu?

Alkoholizm jest chroniczną, postępującą chorobą, która rozwija się zarówno na płaszczyźnie psychicznej, jak i fizycznej. U jej podstaw leży nadmierne, niekontrolowane spożycie alkoholu. Uważa się, że alkoholizm w dużej mierze stanowi konsekwencję problemów, z jakimi...

Fakty i mity na temat odwyku alkoholowego

Wokół osób uzależnionych oraz samej terapii krąży wiele mitów, które są bezmyślnie powielane. Część z nich może skutecznie zniechęcić do podjęcia walki o zdrowie i życie w trzeźwości. Warto zatem dokładnie zaznajomić się z tematem odwyku alkoholowego oraz obalić...

Podejrzenie nerwicy lękowej – kiedy zgłosić się do specjalisty?

Zdrowie psychiczne już dawno przestało być tematem tabu. Zaburzenia diagnozowane są coraz częściej i dotykają osób w różnym wieku, niezależnie od statusu, płci czy wykształcenia. Nerwica lękowa oddziałuje na naszą codzienność, skutecznie ją utrudniając. Nieustający...