Biała gorączka alkoholowa – co to jest i jak przebiega leczenie?

Biała gorączka alkoholowa, określana w środowisku placówek odwykowych i terapeutycznych jako delirium tremens lub majaczenie drżenne jest jednym z najgroźniejszych stanów, jakie mogą wiązać się z odstawieniem alkoholu przez osobę uzależnioną. Organizm, który każdego dnia przez dłuższy czas był podtruwany alkoholem etylowym, po jego odstawieniu zaczyna doświadczać wielu efektów jego nałogowego picia.

Pojawienie się objawów białej gorączki jest solidną podstawą do poszukiwania profesjonalnej pomocy – już samo pojawienie się delirium jest bardzo niebezpieczne i powinno być opanowane pod kontrolą opieki medycznej. Czym jednak w praktyce jest biała gorączka i jak się ją leczy?

Biała gorączka alkoholowa – co to takiego?

Przez określenie „biała gorączka alkoholowa” można rozumieć wiele objawów i dolegliwości związanych zarówno z nałogowym piciem alkoholu, jak i jego nagłym odstawieniem. Choć nie pojawia się u każdej osoby nadużywającej alkohol bądź go odstawiającej, jej konsekwencje są na tyle poważne, że zdecydowanie nie należy białej gorączki ignorować. Szacunkowo około 5-10% osób pijących nałogowo i ok. 5% osób odstawiających alkohol doświadcza objawów utożsamianych z białą gorączką alkoholową. O jakich problemach mowa?

Objawy psychologiczne białej gorączki alkoholowej to między innymi zaburzenia orientacji, znaczne pobudzenie, silne wahania nastroju, przypadkowe urojenia i omamy (zarówno słuchowe, jak i wzrokowe), odczuwanie silnego lęku, odwrócenie dnia z nocą (podczas delirium wiele osób staje się aktywnych w środku nocy i przesypia znaczną część dnia). Do zestawu tego dochodzą także liczne objawy fizjologiczne: gorączka, nudności i wymioty, wzmożona potliwość, drgawki, tachykardia, przyspieszony oddech, drżenie mięśni czy nagły wzrost ciśnienia tętniczego krwi.

Warto pamiętać, ze objawy białej gorączki alkoholowej związane z odstawieniem alkoholu nie pojawiają się od razu, a często w przeciągu 2-3 dni od odstawienia i trwają również od 2-3 dni, z różnym efektem końcowym. Biała gorączka jest wyjątkowo niebezpieczna, bo jeśli pacjent nie znajdzie się pod opieką lekarzy, objawy mogą doprowadzić nawet do zatrzymania akcji serca.

starszy mężczyzna uzależniony od alkoholu

Dlaczego organizm reaguje białą gorączką alkoholową?

Alkohol etylowy jest dla organizmu ludzkiego substancją trującą i choć przy niewielkich ilościach jest w stanie poradzić sobie częściowo z jego metabolizmem, przy regularnym piciu w dużych ilościach zwyczajnie uzależnia się od niego. Picie nałogowe powoduje, że przyzwyczajony do dużych dawek alkoholu organizm przestaje funkcjonować prawidłowo i w pewnym sensie uważa, że to właśnie po alkoholu pracuje najlepiej. W efekcie takiego działania odstawienie alkoholu powoduje nagłą zapaść w postaci wymienionych wyżej objawów.

Biała gorączka alkoholowa może pojawić się u osób, które znacznie zmniejszyły ilość przyjmowanego alkoholu, a więc nawet jeśli nałóg nie został całkowicie odstawiony. Objawy związane z delirium tremens częściej przytrafiają się osobom starszym oraz tym, które cierpią na różnego rodzaju schorzenia przewlekłe i tym samym ich organizm już od początku jest mocno osłabiony.

Jak leczy się białą gorączkę alkoholową?

Pierwszym i podstawowym elementem leczenia w przypadku wystąpienia objawów białej gorączki alkoholowej jest hospitalizacja – trafienie pod opiekę lekarzy jest najlepszym rozwiązaniem, ponieważ daje szanse na opanowanie negatywnych reakcji organizmu i złagodzenie ich do stopnia, w którym nie zagrażają życiu pacjenta. Jeśli objawy delirium tremens pojawiły się jednak wraz z odstawieniem lub zmniejszeniem dawki alkoholu spożywanego dziennie, dobrym rozwiązaniem jest kontynuowanie jego odstawiania pod okiem lekarzy i wykorzystanie negatywnej reakcji organizmu jako znaku do rozpoczęcia terapii alkoholowej.

Począwszy od detoksu, który skutecznie oczyści organizm z resztek alkoholu i odbuduje, choć częściowo stabilny stan zdrowia pacjenta, po objawach białej gorączki alkoholowej warto skorzystać z pomocy specjalistycznego ośrodka terapii uzależnień i nie tylko dowiedzieć się o tym czym jest biała gorączka alkoholowa, jak sobie z nią radzić i jak jej uniknąć, ale też dotrzeć na drogę w której alkohol przestaje być sposobem na radzenie sobie z codziennymi problemami. Odwyk nigdy nie należy do prostych zadań, ale biorąc pod uwagę rosnące ryzyko ponowienia się objawów białej gorączki alkoholowej, warto z niego skorzystać.

OSTATNIE WPISY

Fakty i mity na temat zażywania narkotyków

Rozwój technologii umożliwił ogólny i łatwy dostęp do informacji. W Internecie można znaleźć wiele ciekawych i cennych danych na temat szkodliwości narkotyków. Niestety dostępne są również fałszywe wpisy, które przedstawiają pozytywne działania substancji...

Pierwsze kroki do trzeźwości: Jak zacząć proces odwyku?

Alkoholizm to poważna choroba, która często prowadzi do śmierci uzależnionego. Odbija się ona na życiu rodzinnym oraz zawodowym i powoduje wiele różnych problemów. Walka z nałogiem nie jest łatwa i wymaga dużego samozaparcia oraz pomocy z zewnątrz. Pierwszym krokiem...

Jak wygląda odwyk alkoholowy w Ośrodku „Przebudzenie”

Odwyk alkoholowy jest złożonym procesem, który wymaga pełnej współpracy pomiędzy osobą uzależnioną a psychoterapeutami. Kluczowe jest zatem opracowanie stosownego programu leczenia, który przyniesie pożądane rezultaty. Ośrodek „Przebudzenie” oferuje swym podopiecznym...

Wieczorna lampka wina – czy jest to oznaka alkoholizmu?

Alkoholizm jest chroniczną, postępującą chorobą, która rozwija się zarówno na płaszczyźnie psychicznej, jak i fizycznej. U jej podstaw leży nadmierne, niekontrolowane spożycie alkoholu. Uważa się, że alkoholizm w dużej mierze stanowi konsekwencję problemów, z jakimi...

Fakty i mity na temat odwyku alkoholowego

Wokół osób uzależnionych oraz samej terapii krąży wiele mitów, które są bezmyślnie powielane. Część z nich może skutecznie zniechęcić do podjęcia walki o zdrowie i życie w trzeźwości. Warto zatem dokładnie zaznajomić się z tematem odwyku alkoholowego oraz obalić...

Podejrzenie nerwicy lękowej – kiedy zgłosić się do specjalisty?

Zdrowie psychiczne już dawno przestało być tematem tabu. Zaburzenia diagnozowane są coraz częściej i dotykają osób w różnym wieku, niezależnie od statusu, płci czy wykształcenia. Nerwica lękowa oddziałuje na naszą codzienność, skutecznie ją utrudniając. Nieustający...