Alkoholoodtrucie – pierwszy etap leczenia alkoholizmu

Alkoholizm to choroba, która pojawia się u osób w różnym wieku, niezależnie od ich płci, stylu życia czy pracy. Jej przyczyny mogą być różne, jednak mają one podłoże psychologiczne. Co ważne, można z tą chorobą walczyć i wieść szczęśliwe życie, jednak do tego niezbędne jest poddanie się odpowiedniemu leczeniu składającemu się z kilku etapów. Pierwszym z nich jest alkoholoodtrucie, znane również pod nazwą detoksykacji.

Czym jest alkoholoodtrucie?

Osoby uzależnione od alkoholu, które chcą pokonać swoją chorobę i wieść zdrowe, świadome życie, mogą to zrobić, zgłaszając się na leczenie do kliniki zajmującej się leczeniem uzależnień. Tam poddadzą się detoksykacji oraz terapii, które mają za zadanie, odpowiednio, oczyścić organizm z alkoholu i szkodliwych toksyn oraz przepracować problemy, które doprowadziły do uzależnienia. Ma to na celu nauczyć pacjentów metod radzenia sobie z emocjami i pokazanie im, w jaki sposób mogą poprawić jakość swojego życia.

Pierwszym etapem leczenia jest alkoholoodtrucie, czyli tak zwany detoks. Odbywa się on w klinice i trwa kilka dni, w zależności od stopnia uzależnienia czy też stanu organizmu pacjenta. Podczas detoksykacji z organizmu osoby uzależnionej usuwany jest alkohol oraz szkodliwe substancje, a dostarczane są pacjentowi witaminy i składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego funkcjonowania. Krótko mówiąc, podczas alkoholoodtrucia następuje oczyszczenie organizmu i stopniowe przywracanie mu równowagi.

Co należy wiedzieć na temat detoksykacji?

Osoby uzależnione od alkoholu, które chcą rozpocząć leczenie, powinny zgłosić się do odpowiedniej placówki medycznej, która specjalizuje się w leczeniu uzależnień. Dlaczego? Ponieważ próby leczenia się samemu w domu nie przynoszą pożądanych rezultatów. Co więcej, przeprowadzane niewłaściwie mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia lub życia pacjentów.

Podczas pierwszego etapu leczenia, czyli alkoholoodtrucia, pacjent potrzebuje stałej opieki medycznej ze względu na duże zmiany, jakie zachodzą wówczas w jego organizmie oraz reakcje, które są z tego względu wywoływane. W zależności od stopnia nałogu i stanu zdrowia, u pacjentów obserwowane jest nie tylko rozdrażnienie czy kiepskie samopoczucie, lecz także bóle głowy, omamy, wymioty czy padaczka. Pozostanie pod opieką lekarzy jest wówczas bardzo ważne, ponieważ dzięki temu natychmiast podawany jest odpowiedni lek bądź podejmowane są kroki mające na celu ułatwienie przejścia przez ten trudny okres.

alkoholoodtrucie

Detoksykacja alkoholowa

Osoby, które zdały sobie sprawę ze swojego uzależnienia od alkoholu i chcą poddać się leczeniu bądź też osoby, które zauważyły problem alkoholowy u kogoś bliskiego, często nie wiedzą dokładnie, jak przebiega leczenie, kto się do niego kwalifikuje i jak podjąć pierwsze kroki.

Warto zatem wiedzieć, że przed rozpoczęciem leczenia, w tym detoksykacji, pacjent jest przebadany przez lekarza, który musi poznać historię ewentualnych chorób i predyspozycji, a także przebieg uzależnienia. Wówczas specjalista podejmuje decyzję o tym, jakie alkoholoodtrucie jest dla danego pacjenta najlepsze i ile będzie ono trwało. Lekarz odpowie również na wszelkie pytania związane z dalszym leczeniem, czyli psychoterapią.

Pacjenci zmagający się z chorobą alkoholową często czują wstyd czy niepewność w stosunku do podjęcia leczenia w klinice i niechętnie przyznają się do tego przed znajomymi oraz martwią się o pobyt w danym miejscu. Wówczas warto pamiętać, że uzależnienie od alkoholu jest najzwyczajniej jedną z chorób, a przebywając w klinice, pacjenci mają gwarancję dyskrecji. Leczeniu może poddać się każda osoba, która chce zmienić swoje życie i zerwać z nałogiem. Warto pamiętać, że nieleczony alkoholizm jest chorobą prowadzącą do śmierci.

Ma wówczas miejsce stopniowe wyniszczanie organizmu i tym samym upośledzanie poszczególnych funkcji życiowych. Dlatego warto rozpocząć leczenie jak najszybciej i poprawić jakość swojego życia.

OSTATNIE WPISY

Fakty i mity na temat zażywania narkotyków

Rozwój technologii umożliwił ogólny i łatwy dostęp do informacji. W Internecie można znaleźć wiele ciekawych i cennych danych na temat szkodliwości narkotyków. Niestety dostępne są również fałszywe wpisy, które przedstawiają pozytywne działania substancji...

Pierwsze kroki do trzeźwości: Jak zacząć proces odwyku?

Alkoholizm to poważna choroba, która często prowadzi do śmierci uzależnionego. Odbija się ona na życiu rodzinnym oraz zawodowym i powoduje wiele różnych problemów. Walka z nałogiem nie jest łatwa i wymaga dużego samozaparcia oraz pomocy z zewnątrz. Pierwszym krokiem...

Jak wygląda odwyk alkoholowy w Ośrodku „Przebudzenie”

Odwyk alkoholowy jest złożonym procesem, który wymaga pełnej współpracy pomiędzy osobą uzależnioną a psychoterapeutami. Kluczowe jest zatem opracowanie stosownego programu leczenia, który przyniesie pożądane rezultaty. Ośrodek „Przebudzenie” oferuje swym podopiecznym...

Wieczorna lampka wina – czy jest to oznaka alkoholizmu?

Alkoholizm jest chroniczną, postępującą chorobą, która rozwija się zarówno na płaszczyźnie psychicznej, jak i fizycznej. U jej podstaw leży nadmierne, niekontrolowane spożycie alkoholu. Uważa się, że alkoholizm w dużej mierze stanowi konsekwencję problemów, z jakimi...

Fakty i mity na temat odwyku alkoholowego

Wokół osób uzależnionych oraz samej terapii krąży wiele mitów, które są bezmyślnie powielane. Część z nich może skutecznie zniechęcić do podjęcia walki o zdrowie i życie w trzeźwości. Warto zatem dokładnie zaznajomić się z tematem odwyku alkoholowego oraz obalić...

Podejrzenie nerwicy lękowej – kiedy zgłosić się do specjalisty?

Zdrowie psychiczne już dawno przestało być tematem tabu. Zaburzenia diagnozowane są coraz częściej i dotykają osób w różnym wieku, niezależnie od statusu, płci czy wykształcenia. Nerwica lękowa oddziałuje na naszą codzienność, skutecznie ją utrudniając. Nieustający...