7 porad dla trzeźwiejącego alkoholika

Trzeźwiejący alkoholik podjął już kroki,  by zerwać z nałogiem. Jednak nie jest to łatwy proces i konieczna jest ciągła praca nad swoją trzeźwością. Najważniejsze jest zwalczenie starych nawyków i nauczenie się radzenia sobie ze stresem.

Trzymaj się z dala od ryzykownych sytuacji

Przede wszystkim oznacza to unikanie wszystkich miejsc i ludzi, którzy kojarzą nam się ze spożywaniem alkoholu. Czasem musimy zerwać pewne znajomości lub przynajmniej ograniczyć je na pewien czas. Często konieczna jest zmiana stałej drogi z pracy do domu, by nie przechodzić obok ulubionego lokalu. Unikajmy nie tylko miejsc w których sami piliśmy, ale też miejsc tradycyjnie kojarzonych z alkoholem czyli barów, pubów itp.

Zbuduj sieć wsparcia

Wsparcie dla trzeźwiejącego alkoholika jest niezwykle istotne. Warto prosić przyjaciół i rodzinę o pomoc nawet jeżeli nasze relacje nie są takie jak kiedyś. Zastanówmy się nad pójściem na terapię rodzinną, aby wszyscy członkowie rodziny mogli się uporać z problemami.

Istotne jest posiadanie trzeźwych przyjaciół, których możemy zaprosić na imprezę, np. imieniny, bez alkoholu. Cały czas powinniśmy chodzić na spotkania grupy AA, na terapię i pozostawać w kontakcie ze swoim sponsorem. Zawsze, kiedy mamy gorszy okres, odczuwamy niepokój i mamy ochotę się napić, powinniśmy poszukać pomocy.

Zajdź grupę wsparcia

Organizacja taka jak Anonimowi Alkoholicy to kolejna forma wsparcia. Można przetestować spotkania różnych grup, by znaleźć taką, która jest dla nas najlepsza. Dodatkowo możemy zainstalować na naszym smartfonie aplikację, która oferuje możliwość kontaktu z innymi osobami, które przechodzą przez to samo co my.

Wsparcie AA - terapia grupowa

Oprócz wskazówek i wsparcia niektóre z nich mogą oferować uzyskanie natychmiastowej pomocy w sieci w kryzysowej sytuacji lub znalezienie najbliższej grupy wsparcia, gdy jesteśmy w podróży. Pamiętajmy jednak, że taka technologia może być dla nas dodatkowym wsparciem, ale nie powinna zastępować spotkań AA na żywo.

Nie ulegaj chwilom zwątpienia

Zazwyczaj kryzysowe momenty, kiedy chcemy się napić trwają od 15 do 30 minut. Dla osób, które przez nie przechodzą wydaje się to wiecznością i bardzo trudno jest z nimi walczyć. W takich sytuacjach możemy spróbować substytutu jak guma do żucia lub osobista mantra, np. „Jestem silniejszy niż mój nałóg. To minie”.

Dobrze jest znaleźć sobie zajęcie. To zajmuje naszą uwagę tak, że nie mamy czasu myśleć o nałogu. Niektórym osobom pomaga prowadzenie dziennika, w którym notują rzeczy sprawiające im radość i za które są wdzięczni. Możemy czytać je w chwilach zwątpienia.

Znajdź sobie hobby

Możesz zacząć ćwiczyć. Dobrze to wpłynie na Twoje zdrowie, a przy okazji podczas treningów uwalniają się endorfiny, które poprawiają nasze samopoczucie. Być może wolisz pójść na wolontariat, na przykład do schroniska dla zwierząt lub do szpitala dziecięcego.

Czynienie dobra na pewno podniesie Twoją samoocenę i sprawi Ci radość. Jeżeli zawsze chciałeś coś tworzyć zapisz się na garncarstwo lub inne warsztaty. Opcji jest bardzo dużo. Cokolwiek będziesz robił – nowe pasje mogą sprowadzić do Twojego życia nowych przyjaciół z takimi zainteresowaniami jak Twoje.

Radź sobie ze stresem

Nie sposób przejść przez życie bez stresu. Może być on wywołany poważną sytuacją, taką jak utrata pracy, lub niewielkim potknięciem, jak spóźnienie na spotkanie. Kiedy coś takiego ma miejsce i wywołuje chęć powrotu do nałogu znajdź trzeźwego przyjaciela, z którym możesz szczerze porozmawiać.

W takich sytuacjach częściej chodź na spotkania grupowe i korzystaj z pomocy sponsora. Utrzymywanie ciała w dobrej kondycji pomoże zachować również zdrowie psychiczne. Znajdź więc czas na ćwiczenia, sen i odpowiednią dietę. Dzięki temu wszystkiemu w trudnych sytuacjach będzie nam łatwiej sobie poradzić z kryzysem i nie wrócić do nałogu.

Naucz się relaksować

Kiedy jesteśmy spięci mamy tendencję do wracania do naszych nawyków, również tych złych. Osoby zrelaksowane są bardziej otwarte na nowe rzeczy. Z tego powodu bardzo ważne jest, żebyśmy umieli się zrelaksować. Możesz spróbować jogi, medytacji, czytania, spacerów, masaży, ćwiczeń oddechowych czy długich gorących kąpieli.

OSTATNIE WPISY

Fakty i mity na temat zażywania narkotyków

Rozwój technologii umożliwił ogólny i łatwy dostęp do informacji. W Internecie można znaleźć wiele ciekawych i cennych danych na temat szkodliwości narkotyków. Niestety dostępne są również fałszywe wpisy, które przedstawiają pozytywne działania substancji...

Pierwsze kroki do trzeźwości: Jak zacząć proces odwyku?

Alkoholizm to poważna choroba, która często prowadzi do śmierci uzależnionego. Odbija się ona na życiu rodzinnym oraz zawodowym i powoduje wiele różnych problemów. Walka z nałogiem nie jest łatwa i wymaga dużego samozaparcia oraz pomocy z zewnątrz. Pierwszym krokiem...

Jak wygląda odwyk alkoholowy w Ośrodku „Przebudzenie”

Odwyk alkoholowy jest złożonym procesem, który wymaga pełnej współpracy pomiędzy osobą uzależnioną a psychoterapeutami. Kluczowe jest zatem opracowanie stosownego programu leczenia, który przyniesie pożądane rezultaty. Ośrodek „Przebudzenie” oferuje swym podopiecznym...

Wieczorna lampka wina – czy jest to oznaka alkoholizmu?

Alkoholizm jest chroniczną, postępującą chorobą, która rozwija się zarówno na płaszczyźnie psychicznej, jak i fizycznej. U jej podstaw leży nadmierne, niekontrolowane spożycie alkoholu. Uważa się, że alkoholizm w dużej mierze stanowi konsekwencję problemów, z jakimi...

Fakty i mity na temat odwyku alkoholowego

Wokół osób uzależnionych oraz samej terapii krąży wiele mitów, które są bezmyślnie powielane. Część z nich może skutecznie zniechęcić do podjęcia walki o zdrowie i życie w trzeźwości. Warto zatem dokładnie zaznajomić się z tematem odwyku alkoholowego oraz obalić...

Podejrzenie nerwicy lękowej – kiedy zgłosić się do specjalisty?

Zdrowie psychiczne już dawno przestało być tematem tabu. Zaburzenia diagnozowane są coraz częściej i dotykają osób w różnym wieku, niezależnie od statusu, płci czy wykształcenia. Nerwica lękowa oddziałuje na naszą codzienność, skutecznie ją utrudniając. Nieustający...

Czym jest podwójna diagnoza?

Uzależnienie może dotknąć każdego bez względu na wiek, płeć, stan zdrowia, wykształcenie i status społeczny. Nierzadko zdarza się tak, że osoby uzależnione zmagają się z problemem tzw. podwójnej diagnozy. Na czym ona polega, w jaki sposób jest diagnozowana oraz,...